aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Rolnicy zgłaszają się po dopłaty

12 marca 2004

Już prawie 10 tys. rolników z Warmii i Mazur złożyło wnioski o wpis do ewidencji producentów. To pierwszy krok do otrzymania unijnych dopłat.

Rolnicy muszą składać do 24 maja w powiatowych oddziałach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski o przyznaniu numerów, które pozwolą wpisać ich do ewidencji producentów. Na tej podstawie przed końcem roku otrzymają dotacje z Unii Europejskiej.

- W naszym regionie o taką pomoc może ubiegać się 52 tys. właścicieli gospodarstw. Na razie zgłosił się co piąty. Wydaliśmy już 7,7 tys. zaświadczeń o nadaniu numeru - mówi Maciej Romanowski, rzecznik regionalnego oddziału ARiMR w Olsztynie.

W formularzu należy podać podstawowe informacje, takie jak adres, numer konta bankowego. - Mimo to wiele osób ma kłopoty z prawidłowym wypełnieniem druków - przyznaje Romanowski. - Dlatego służymy pomocą wszystkim chętnym.

Jeszcze trudniejsze będzie wypełnianie wniosków o dopłaty bezpośrednie, co wymaga m.in. samodzielnego pomiaru działek. Takie druki będzie można składać od 15 kwietnia do 15 czerwca.

Dopłaty bezpośrednie będą przysługiwały tylko rolnikom posiadającym ponad hektar gruntów rolnych "utrzymanych w dobrej kulturze". Powierzchnia każdej działki musi wynosić nie mniej niż 10 arów. Właściciele dostaną dopłaty do gruntów ornych, łąk, pastwisk, ugorów, sadów. Nie dostaną za nieużytki, grunty zalesione, zadrzewione, zabudowane oraz rzeki i stawy.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę