aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Różnicowanie działalności rolniczej

12 maja 2005
Brak akredytacji albo zatwierdzonego wzoru wniosku. To podstawowe przyczyny opóźnień przy wdrażaniu funduszy strukturalnych. Nie inaczej jest w przypadku programu różnicowania działalności rolniczej. Agencja Restrukturyzacji zapewnia, że opóźnienia są niewielkie i już wkrótce będą podpisywane umowy.


Rolnicy, którzy zdecydowali się na uzyskanie dodatkowego źródła dochodu mogą ubiegać się o dofinansowanie z programu różnicowania działalności. "Chodzi tutaj o to, aby bardziej młodych ludzi związać z wsią. Żeby oni nie musieli poszukiwacz wielu usług w mieście tylko u siebie w danej gminie mogli te usługi znaleźć. A z drugiej strony połączenie usług z prowadzeniem gospodarstwa daje szanse dodatkowego finansowania rolnictwa" - powiedział wiceprezes ARiMR Edward Adamiec.

Wnioski w tym programie są przyjmowane od początku roku. Do tej pory nie podpisano jednak żadnej umowy. Rolnicy się niecierpliwią, bo bez tego nie mogą rozpocząć inwestycji. A urzędnicy twierdzą, że muszą jeszcze trochę poczekać. "My te wnioski, które są składane przez rolników sprawdzamy., Sprawdzamy zasadność uzupełniamy o te brakujące załączniki a następnie przygotowujemy się do zawierania umów." - dodał Adamiec.

"Uzyskaliśmy zgodę rządowego centrum legislacji na projekt rozporządzenia, który wprowadza wzór umowy. A to oznacza, ze od przyszłego tygodnia ARiMR będzie podpisywała umowy z tymi osobami, które te wnioski złożyły" - poinformował wiceminister rolnictwa Stanisław Kowalczyk.

Powinno to przebiegać sprawnie, bo do tej pory wpłynęło tylko dwa tysiące wniosków. "Każdego dnia kilkanaście kilkadziesiąt wniosków wpływa i myślę, ze zainteresowanie tym programem będzie coraz większe, bo tam są znaczne środki do wykorzystania, natomiast w innych działaniach te środki się wyczerpują" - dodał Kowalczyk.

Rolnicy, którzy złożyli już wnioski stawiają na usługi. Program cieszyłby się pewnie dużo większym zainteresowaniem, gdyby nie to, że dodatkowe źródło dochodu może spowodować przesunięcie z KRUS-u do ZUS-u. A to oznacza kilka razy wyższe opłaty na ubezpieczenie.

POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę