aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Rozpoczyna się wdrażanie funduszy strukturalnych UE

2 marca 2004

Rozpoczyna się proces wdrażania unijnych funduszy strukturalnych w Polsce - poinformowała wiceminister gospodarki Krystyna Gurbiel. W przyszłym tygodniu zostaną zatwierdzone pierwsze projekty w ramach programu społecznego, który ma na celu aktywizację młodzieży i zmniejszenie bezrobocia.

"Jest to początek wdrażania całości funduszy strukturalnych w Polsce" - powiedziała Gurbiel na poniedziałkowej konferencji.

Wiceminister poinformowała, że program społeczny (Rozwój Zasobów Ludzkich) jest pierwszym z siedmiu programów operacyjnych uruchamianych przez ministerstwo. W zeszłym tygodniu odbyło się posiedzenie komitetu monitorującego ten program.

W marcu odbędą się posiedzenia komitetów dotyczących pozostałych programów operacyjnych, z wyjątkiem programu rolniczego, który rusza później z założenia, ponieważ najpierw konieczne jest zakontraktowanie środków z SAPARD-u.

"W przyszłym tygodniu będą zatwierdzone pierwsze projekty współfinansowane z europejskiego funduszu społecznego, w ramach sektorowego programu operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich" - poinformował na konferencji wiceminister gospodarki Marek Szczepański.

Według niego, będzie to 11 projektów na łączną kwotę 170 mln zł. Podkreślił, że oznacza to faktyczne rozpoczęcie wydatkowania środków z europejskiego funduszu społecznego. W latach 2004-2006 Polska otrzyma prawie 2 mld euro z tego funduszu.

Celem programu społecznego jest aktywizacja młodzieży, zmniejszenie bezrobocia wśród osób trwale bezrobotnych oraz aktywizacja osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, w tym trudnej młodzieży i np. alkoholików. Z programu skorzystają też osoby niepełnosprawne, nauczyciele, przedsiębiorcy i szkoły, które otrzymają sprzęt komputerowy.

Ministerstwo wraz z urzędami pracy planuje m.in: staże dla absolwentów, programy specjalne, skierowane np. do trudnej młodzieży oraz subsydiowanie zatrudnienia dla osób pozostających długo bez pracy.

"Fundusz społeczny to szansa, ponieważ wiele różnych grup będzie mogło korzystać z tego wsparcia" - powiedział Szczepański.

Jego zdaniem, Polska ma szansę wykorzystać te środki w prawie stu procentach. Wiceminister podkreślił przy tym, że większość urzędów pracy jest doskonale przygotowana do wdrażania tego programu.

W latach 2004-2006 Polska otrzyma prawie 13 mld euro z unijnych funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności.

Wszystkich programów operacyjnych jest siedem, w tym pięć sektorowych: Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw, Rozwój Zasobów Ludzkich, Transport, Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich i Rybołówstwo. Pozostałe dwa programy to: Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego oraz Program Operacyjny Pomoc Techniczna.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę