aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Rozszerzenie UE nie zwiększy imigracji

21 stycznia 2004

Rozszerzenie Unii Europejskiej nie spowoduje zwiększenia imigracji do krajów członkowskich - powiedział w poniedziałek minister spraw wewnętrznych Francji Michel Sarkozy. "Imigracja jest zjawiskiem naturalnym i pozytywnym, ale żeby dalej była taka, musi być kontrolowana" - dodał.

Minister Sarkozy razem z prof. Tadeusz Iwińskim, wiceprzewodniczącym Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, a zarazem szefem Komisji Migracji, Uchodźców i Populacji, zainaugurował w poniedziałek drugi Europejski Dzień Migracji, Azylu i Uchodźców nt. "Migracje i integracja: Wyzwanie dla Europy?". W konferencji, zorganizowanej w Paryżu przez Radę Europy, wzięli udział przedstawiciele rządów wielu państw, parlamentarzyści, ambasadorowie i przedstawiciele organizacji pozarządowych.

Nawiązując do obaw, że rozszerzenie UE spowoduje wzrost imigracji z nowych państw członkowskich, Sarkozy powiedział, iż można spodziewać się efektu przeciwnego, "do jakiego doszło już, kiedy UE rozszerzyła się o Hiszpanię i Portugalię". Wejście nowych członków do UE przyczyni się do ich rozwoju wewnętrznego "i ludzie nie będą już odczuwać [tak dużej] potrzeby opuszczenia swego kraju" - zaznaczył.

Według francuskiego ministra, kraje UE "pragną otwierać swe granice, nie mają jednak nieograniczonych możliwości przyjmowania obcokrajowców". "Największym wrogiem legalnej imigracji jest imigracja podziemna... Nie można prowadzić dobrej polityki kontroli imigracji bez wydalania nielegalnych imigrantów" - podkreślił Sarkozy.

W 2003 roku liczba takich ekspulsji wzrosła o 6 proc., a w 2004 roku powinna się podwoić - dodał.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę