aaa_TSW_2023
CTR_2023

Rząd konsultuje z rolnikami zmianę stanowiska rolnego

1 października 2002

W poniedziałek w MSZ przedstawiciele rządu rozmawiali z kółkami rolniczymi o propozycjach zmiany polskiego stanowiska negocjacyjnego w obszarze rolnictwo. 

Modyfikacje stanowiska zmierzają do poprawy konkurencyjności polskich rolników po wejściu do UE, w przypadku przyjęcia przez państwa członkowskie propozycji Komisji Europejskiej dotyczących niższych dopłat bezpośrednich dla rolników z nowych państw członkowskich. Prawdopodobnie na wtorkowym posiedzeniu zmianą stanowiska zajmie się rząd.

Zdaniem wiceministra rolnictwa Jerzego Plewy, w proponowanej zmianie znajdzie się wiele ważnych nowych punktów m.in. pomoc państwa dla rolnictwa. Ponieważ w aneksie wspólnego stanowiska UE został zawarty komunikat, mówiący o tym, że Komisja Europejska podtrzymuje propozycje stopniowego wprowadzenia dopłat bezpośrednich (dla rolników z nowych państw członkowskich) strona polska proponuje rozwiązania równoważące, które miałyby zapewnić właściwe warunki konkurencji dla naszych rolników – powiedział Plewa.

Plewa powiedział, że rozpatrywane możliwości to: przeznaczenie dla rolników środków z budżetu krajowego, przesunięcie części pieniędzy z funduszy unijnych na rozwój wsi na dopłaty bezpośrednie oraz selektywna kontrola celna zabezpieczająca przed nadmiernym napływem towarów rolnych.

Szef kółek rolniczych Władysław Serafin stwierdził, że propozycje Polski "nie są złe". Jednak rząd ma słabe możliwości obrony tego stanowiska. Józef Waligóra, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych powiedział, że proponowane przez rząd zmiany w stanowisku negocjacyjnym w obszarze "Rolnictwo" idą w dobrym kierunku, ale są kosmetyczne.  


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę