Rząd o stanie wdrażania unijnych dyrektyw

16 listopada 2004

Na wtorkowym posiedzeniu rząd zajmie się m.in. informacją o postępie prac związanych z przenoszeniem do polskiego prawa unijnych dyrektyw dotyczących rynku wewnętrznego.

Według opublikowanego w lipcu raportu Komisji Europejskiej, z wprowadzaniem dyrektyw UE zwlekają wszystkie państwa członkowskie. Polska w rankingu wypadła nieźle na tle 10 nowych państw Unii - na podstawie notyfikacji dostarczonych przez polskie władze Komisja oceniła, że pozostało nam do wprowadzenia 60 zaległych (3,9 proc.) dyrektyw i jesteśmy wśród nowych krajów na drugim miejscu pod względem liczby przyjętych dyrektyw. Jednak naszą pozycję osłabia to, że prawdopodobnie 257 dyrektyw nie wdrożyliśmy w pełni.

Przeciętnie zaległości 15 państw "starej UE" oszacowano na 2,2 proc.

Rada Ministrów zapozna się ponadto z informacją na temat stanu realizacji "Programu uporządkowania i ograniczenia wydatków publicznych". Program ten składa się z dwóch części: już realizowanej administracyjno-gospodarczej oraz socjalnej, która została poddana debacie publicznej. W październiku wicepremier Jerzy Hausner poinformował, że oszczędności, wynikające z wdrażania programu w części administracyjnej i społecznej, wyniosą 16 mld 175 mln zł łącznie w 2004 i 2005 roku.

Tak jak na każdym posiedzeniu rząd omówi sprawy związane z członkostwem w UE, w tym zapozna się z informacjami o stanie realizacji zadań w pierwszym okresie członkostwa oraz o przygotowaniach do wdrożenia instrumentów strukturalnych UE.

Ministrowie rozpatrzą także projekty rozporządzeń: w sprawie sposobu i trybu legitymowania, zatrzymywania i dokonywania kontroli przez funkcjonariuszy Straży Parku oraz sposobu i trybu legitymowania przez pracowników Służby Parków Krajobrazowych oraz rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie sposobów i trybu postępowania przy użyciu broni bojowej przez funkcjonariusza Straży Parku.

Zajmą się też projektami zmian rozporządzeń: w sprawie wprowadzenia Nomenklatury Jednostek Terytorialnych do Celów Statystycznych (NUTS) oraz w sprawie służby wojskowej żołnierzy zawodowych wyznaczonych na stanowiska służbowe w instytucjach cywilnych.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę