Adama_artemisgoltix_15.02-30.03

Są kolejne unijne dotacje dla gospodarstw

3 lutego 2005

Jeszcze w poniedziałek ani gospodarze, ani nawet pracownicy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nie byli pewni, czy 1 lutego rozpocznie się przyjmowanie wniosków o dofinansowanie dostosowania do standardów unijnych. Tymczasem działanie ruszyło, a w agencji od razu ustawiły się kolejki. Wczoraj przed godz. 8 rano, tuż przed otwarciem biur ARiMR, doradcy rolni i gospodarze przypuszczali, że i tym razem ministerstwo rolnictwa nie dotrzyma słowa i po raz kolejny przesunie termin składania wniosków. Trudno się dziwić - w poniedziałek nie było jeszcze rozporządzeń dotyczących przyznawania dotacji oraz wzoru wniosku.

Niewiele więcej wiedzieli pracownicy biur powiatowych ARiMR, którzy mieli od wczoraj przyjmować wnioski. O tym, że rozporządzenie ukazało się w Dzienniku Ustaw 1 lutego br., dowiedzieli się we wtorek rano i od razu zaczęli drukować wnioski z Internetu. - Już się do tego przyzwyczailiśmy - skomentował zamieszanie jeden z pracowników agencji.

Kolejki ustawiły się przed biurami powiatowymi ARiMR jeszcze przed otwarciem. Do godz. 10 w toruńskim biurze rozdali ponad 100 wniosków. W Bydgoszczy były momenty, gdy w kolejce stało 10 osób. We Włocławku zainteresowani zgłaszali się do ARiMR już w poniedziałek. - Oddzwaniamy do nich, aby potwierdzić, że działanie ruszyło - wyjaśnił Józef Leszek , kierownik biura.

Oblężenie przeżywały także ośrodki doradztwa rolniczego. Jednak doradcy nie bardzo mogli gospodarzom pomóc, bo nie znali wcześniej planu dostosowania gospodarstwa (jeden z załączników), który muszą podpisać. Pierwsze plany rolnicy zaczęli przynosić do nich dopiero wczoraj.

Ruch w ARiMR jest duży, bo o przyznaniu dotacji decyduje kolejność złożenia wniosku, a dla wszystkich pieniędzy na dostosowanie raczej nie wystarczy.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę