SAPARD podsumowany

2 marca 2004

Upłynął termin składania przez rolników, gminy i przedsiębiorców wniosków o dotację z programu SAPARD. Ostatnie wnioski do łódzkiego regionalnego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęły też pocztą. W sumie jest ich prawie dwa tysiące sześćdziesiąt na kwotę blisko czterystu milionów złotych.

Przedsiębiorcy unowoczesniali zakłady, bez Saparadu z branżą mięsną byłoby krucho, z takiej pomocy skorzystało ponad 120 firm w regionie łódzkim. Były też inwestycje w gospodarstwa agroturystyczne. Korzystały gminy które budowały min. drogi, oczyszczalnie i kanalizacje. Dzięki dotacjom z Sapardu inwestycję zrealizowano w bardzo krótkim czasie.

Wielu zakończyło inwestycje i dostało już pieniądze unijne. Inni czekają na refundację części poniesionych kosztów. Już wiadomo, że dla wszystkich którzy starali się o dotacje a późno złożyli wnioski - może nie wystarczyć pieniędzy. Tylko w ciągu ostatnich kilku tygodni w łódzkiem złożono około 1000 wniosków. Środków na pewno nie wystarczy dla samorządów. Te przygotowały aż 400 projektów do programu Sapard . Zapotrzebowanie trzykrotnie przekroczyło dostępne na ten cel środki. Teraz jak mówią urzędnicy najważniejsze są unijne dopłaty bo to pieniądze niemal dla wszystkich rolników. Aby je dostać wystarczy tylko dobrze wypełnić kilka formularzy i złożyć je w powiatowych oddziałach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę