Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

SAPARD: rolnicy potrzebują zaświadczenia, którego nie można wydać

25 listopada 2004

Gospodarze, którzy ubiegali się o SAPARD mogą już teraz odzyskać VAT. Pod warunkiem, że sami powalczą o niego w skarbówce.

Do Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej zgłaszają się rozgoryczeni beneficjenci działania 2 SAPARD-u dla rolników: - VAT miał być kosztem kwalifikowanym, a teraz nie jest! - narzekają.

W rękach skarbówki

W oddziale regionalnym ARiMR w Toruniu przyznają, że sprawa jest kłopotliwa. Zgodnie z prawem, agencja może uznać VAT za koszt kwalifikowany tym rolnikom, którzy są ryczałtowcami (czyli nie odzyskują VAT-u) i sprzedają swoje produkty wyłącznie tym, którzy także nie są płatnikami podatku od towarów i usług.

Aby to udowodnić, gospodarz musi dostarczyć do ARiMR zaświadczenie z urzędu skarbowego. O ile skarbówki mogą poświadczyć, że rolnik nie jest VAT-owcem, o tyle nie są w stanie stwierdzić z kim handluje. Obecnie do agencji w Toruniu trafiają zaświadczenia niekompletne, chociaż Jolanta Lubańska, zastępca kierownika biura obsługi wniosków przyznaje ze zdziwieniem, że kilku gospodarzy dostarczyło pełne oświadczenia. - Nie wnikaliśmy, na jakiej podstawie urzędy to potwierdziły - wyjaśnia urzędniczka, dodając, iż teraz sprawę wyjaśnia centrala agencji.

Minister określił

Zaświadczenia nie rozwiewają wątpliwości, więc ARiMR nie ma na razie podstaw, aby ryczałtowcom zakwalifikować VAT jako koszt inwestycji. Na ich konta trafiają więc pomniejszone dotacje.

Lubańska radzi tym, którym nie zależy na szybkim odzyskaniu VAT-u, aby poczekali, bo lada dzień światło dzienne ujrzy interpretacja przepisów: - Centrala zwróciła już się o wyjaśnienie sprawy do Ministerstwa Finansów.

Natomiast niecierpliwi mogą sami starać się w skarbówce o zwrot podatku już teraz.

Mogą, ale nie chcą?

Zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów z czerwca tego roku, beneficjenci, którzy podpisali umowy o SAPARD przed 1 maja 2004 r. mają prawo do samodzielnego odzyskania VAT-u. Aby mieć podstawę do roszczeń w skarbówce, muszą otrzymać dotacje z SAPARD-u (tak więc nie unikną ubiegania się o zaświadczenie o rodzaju opodatkowania).

W Kujawsko-Pomorskiem większość z ponad 1200 umów ARiMR podpisała z rolnikami do końca kwietnia br. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby gospodarze zaczęli odzyskiwać VAT samodzielnie. Do tej pory jednak zrobili to nieliczni. Wolą, aby sprawą zajęła się za nich ARiMR.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę