Ponad 22 miliony złotych trafi do podkarpackich firm rolno-spożywczych w ramach pierwszej transzy unijnego programu SAPARD. 26 zakładów przetwórczych albo już zakończyło albo właśnie kończy inwestycje, bo termin mija 31 lipca. Dzięki SAPARD-owi teraz mogą liczyć na zwrot części pieniędzy wydanych na rozbudowę i modernizację linii produkcyjnych.
Leżajskie Hortino, to jeden z siedmiu podkarpackich zakładów przetwórstwa owocowo-warzywnego, które zdecydowały się na skorzystanie z pomocy SAPARDU. Wniosek, który złożyła firma dotyczy nowoczesnej i energooszczędnej linii technologicznej do produkcji koncentratów owocowych. Instalacja linii już się zakończyła. Teraz trwa jej próbny rozruch tak aby za kilka dni kiedy rozpocznie się skup jabłek mogła zostać włączona do produkcji.
Dzięki inwestycji będzie można kupić i przerobić na koncentrat więcej owoców. Łącznie z pomocy SAPARD-u - w ramach pierwszej transzy programu skorzystało 29 podkarpackich zakładów przetwórczych. Wszystkie jeszcze w tym tygodniu muszą zamknąć inwestycje i rozpocząć procedurę ich odbioru i rozliczeń. W tym samym czasie - bo już 30 lipca ruszy kolejna edycja programu z nowymi, korzystnymi dla przetwórców zmianami.
Z pomocy SAPARD-u mogą korzystać zakłady mięsne i rybne, mleczarnie oraz firmy przetwórstwa owocowo-warzywnego, które dostosowując się do wymagań Unii Europejskiej zdecydowały się na modernizację lub rozbudowę.