aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Seminarium „Przegląd Wspólnej Polityki Rolnej: Health–Check – stan debaty na forum UE”

13 października 2008
Biorąc po uwagę fakt, że proces negocjacji wchodzi w fazę decydujących rozstrzygnięć, które mogą przynieść zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej już od 2009 roku, w ministerstwie rolnictwa i rozwoju wsi zorganizowano spotkanie pt.„Przegląd Wspólnej Polityki Rolnej: Health–Check – stan debaty na forum UE”, którego celem jest przekazanie informacji o istocie trwającego Przeglądu Wspólnej Polityki Rolnej, przebiegu i postępie prac oraz stanowisku Rządu prezentowanym przez resort rolnictwa w toku trwających negocjacji.
Najważniejszymi kwestiami w kontekście przeglądu WPR są zmiany w polityce rolnej w obszarze płatności bezpośrednich, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i interwencji na rynkach rolnych, a także potencjalne konsekwencje Health-Check dla kształtu Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 roku.

W seminarium wziął udział minister Marek Sawicki, a także podsekretarze stanu Marian Zalewski oraz Andrzej Dycha.
Szef resortu rolnictwa podkreślił wagę dzisiejszego tematu – „Jest to temat, którym od półtora roku żyje cała Europa, a przy najmniej cała jej rolnicza część”. Minister zwrócił uwagę na listopadowy termin zakończenia dyskusji nad przyszłością Wspólnej Polityki Rolnej, chociaż wyraził wątpliwość, aby w tym czasie dyskusja się zakończyła. Minister Marek Sawicki stwierdził, że jest nieco zawiedziony całą dyskusją, gdyż miał nadzieję, że będzie ona bardziej merytoryczna i doprowadzi do konkretnych konkluzji.

„Reforma z 2003 roku, tzw. Reforma Luxemburska, zakładała dwa istotne cele: oderwanie płatności od produkcji oraz solidarnościowy, wspólnotowy charakter Wspólnej Polityki Rolnej, a tymczasem mamy do czynienia z dwiema politykami, a nawet z 27.” – tak podsumował dotychczasowy przegląd WPR minister Marek Sawicki i dodał, że „widać wyraźnie, że ważniejsze od solidaryzmu, od wspólnotowości, ważniejsze są narodowe interesy”.

Minister podkreślił, że nie możemy się zgodzić na unarodowienie Wspólnej Polityki Rolnej, na przeniesienie ciężaru finansowania tej polityki na budżety narodowe. „Nie po to wstępowaliśmy w 2004 roku do Wspólnoty, żeby teraz zgodzić się na propozycje państw bogatszych rozczłonkowania, rozdrobnienia tej polityki” – powiedział szef resortu rolnictwa.

Minister poinformował również, że domagamy się szybszego tempa wyrównywania tych polityk – w starej i w nowej części Wspólnoty.
„Dlatego też proponujemy, aby w ramach przeglądu WPR, bardzo wyraźnie w konkluzjach wpisać konieczność budowy nowego systemu płatności po roku 2013. Nie godzimy się na propozycje „starej” Unii Europejskiej, że ma być to system SPS, ten który stosują te kraje, ani nie mówimy, że ma być to system SAPS, który my stosujemy, ale mówimy, że trzeba pracować nad nowymi rozwiązaniami, które będą dawały szanse na to, aby rolnictwo mogło wypełniać wiele ważnych innych funkcji poza tą podstawową – produkcją żywności na odpowiednim poziomie, bezpieczną i po przystępnych cenach” – powiedział minister Marek Sawicki.

Minister zwrócił również uwagę na fakt, że coraz częściej wymaga się od rolnictwa produkcji w zgodzie ze środowiskiem, że na rolnictwo nałożono ogromny ciężar finansowania bezpiecznej żywności oraz powinności wynikające z regulacji dotyczących dobrostanu zwierząt.
Zwracając się do uczestników seminarium minister zaapelował o wspólne zastanowienie się nad możliwymi do wprowadzenia zmianami w istniejących programach, aby bardziej racjonalnie wykorzystać środki finansowe. Szef resortu rolnictwa przypomniał, że ponad 60 % polskich gospodarstw rolnych nie prowadzi produkcji na rynek i warto byłoby zastanowić się, czy nie należałoby tych gospodarstw, w których nie ma następców, wyłączyć z wymogów szczegółowych kontroli wynikających z wchodzących wkrótce regulacji prawnych dotyczących cross compliance.

Dzisiejsze seminarium jest kontynuacją wielu spotkań i debat dotyczących perspektywy zmian we Wspólnej Polityce Rolnej.
Debata nad przeglądem tej polityki została zapoczątkowana poprzez publikację w dniu 20 listopada 2007 r. Komunikatu Komisji Europejskiej „Przygotowania do oceny funkcjonowania reformy WPR”. Po kilkumiesięcznych konsultacjach, na podstawie Konkluzji Rady UE, w dniu 20 maja 2008 r., Komisja Europejska opublikowała pakiet legislacyjny, który stał się przedmiotem intensywnych prac na forum Rady UE.

Biorąc po uwagę fakt, że proces negocjacji wchodzi w fazę decydujących rozstrzygnięć, które mogą przynieść zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej już od 2009 roku, MRiRW zorganizowało spotkanie, którego celem jest przekazanie informacji o istocie trwającego Przeglądu Wspólnej Polityki Rolnej, przebiegu i postępie prac oraz stanowisku Rządu prezentowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w toku trwających negocjacji.

Najważniejszymi kwestiami w kontekście przeglądu WPR są zmiany w polityce rolnej w obszarze płatności bezpośrednich, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i interwencji na rynkach rolnych, a także potencjalne konsekwencje Health-Check dla kształtu Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 roku.

POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę