aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Skok na las

22 marca 2004

Zwykle, gdy dziura budżetowa rozrasta się do gigantycznych rozmiarów, wraca pomysł na przekształcenie Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe. Tak jest i tym razem.

- Nasza sytuacja jest solą w oku dla wielu polityków - twierdzi Waldemar Tomkiewicz, doradca dyrektora generalnego Lasów Państwowych. - Jesteśmy firmą samofinansującą się i nie zależy nam na dużych zyskach. Ważne, żeby nie było strat i by lasów w Polsce przybywało. Niestety, w okresach kryzysu gospodarczego, wracają pomysły o zmianie naszej struktury. Politycy zmieniają się co cztery lata, a lasy w obecnej strukturze istnieją już 80 lat i nadal mają służyć Polakom.

Najnowszy pomysł zakłada, by Lasy Państwowe przekształcić w jednoosobową spółkę skarbu państwa. - Oficjalnie za takim pomysłem na łamach "Przeglądu Leśniczego" opowiedziała się Aldona Kamela-Sowińska - twierdzi Tomkiewicz. - Platforma Obywatelska była też posądzana o takie stanowisko, ale oficjalnie się od tego odżegnała. Obawiamy się jednak, że ta gra polityczna jeszcze się nie skończyła.

Gdyby doszło do przekształcenia gospodarstwa w spółkę skarbu państwa, rządzący mieliby większe pole manewru jeśli idzie na przykład o zwiększenie wycinki drzew i pozyskanie w ten sposób pieniędzy do załatania dziury budżetowej.

Zdaniem Tomkiewicza, nie ma powodów do zmian. - Gdybyśmy przeszli na garnuszek państwa, stałoby się u nas to samo, co w Niemczech - dodaje. - Trzy tygodnie temu leśnicy z Bawarii wyszli na ulice, by zaprotestować przeciwko wzmożonej eksploatacji lasów.

W obronie struktury polskich Lasów Państwowych stanęło m.in. Towarzystwo Przyjaciół Lasu.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę