aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Słownik Unii Europejskiej – B

19 czerwca 2002

BENEFICJENT NETTO – kraj wpłacający do unijnego budżetu w danym roku mniej aniżeli z niego otrzymuje

BEZPIECZEŃSTWO ŻYWNOŚCI – Głównym celem polityki UE w dziedzinie bezpieczeństwa żywności jest zapewnienie jak najlepszej ochrony zdrowia i interesów konsumentów. Realizując ten cel Unia dba o to, by produkty żywnościowe były bezpieczne i opatrzone odpowiednimi etykietami – z uwzględnieniem różnorodności produktów, w tym produktów tradycyjnych - nie zakłócając przy tym funkcjonowania rynku wewnętrznego.Podstawową zasadą unijnej polityki bezpieczeństwa żywności jest stosowanie kompleksowego podejścia od producenta do konsumenta obejmującego wszystkie elementy łańcucha żywnościowego, w tym produkcję żywności, produkcję pierwotną, przetwarzanie żywności, jej składowanie, transport, sprzedaż detaliczną, import oraz eksport. W zapewnieniu ochrony europejskich konsumentów, instytucje europejskie wspiera Euroepjski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności.

BEUC francuski akronim nazwy EUROPEJSKIE BIURO ZWIĄZKÓW KONSUMENTÓW

BIAŁA KSIĘGA  – dokument zawierający oficjalną propozycję polityki w danym obszarze tematycznym prezentowany przez Komisję Europejską i mający za zadanie rozpoczęcie dyskusji międzyinstytucjonalnej na temat danej polityki.

BIAŁA KSIĘGA W SPRAWIE INTEGRACJI STOWARZYSZONYCH KRAJÓW EUROPY ŚRODKOWEJ I WSCHODNIEJ Z RYNKIEM WEWNĘTRZNYM UE – została przyjęta na szczycie Rady Europejskiej w Cannes w czerwcu 1995 roku. Dokument ten zalecił priorytety i kolejność działań w dostosowywaniu prawa do regulacji obowiązujących w poszczególnych sektorach rynku wewnętrznego. Na podstawie Białej Księgi oraz analiz dotyczących stopnia dostosowania prawa został opracowany, a następnie przyjęty przez Radę Ministrów RP w dniu 15 lipca 1997 roku. Harmonogram działań dostosowujących polski system prawny do zaleceń Białej Księgi Komisji Europejskiej w sprawie integracji z jednolitym rynkiem UE. Harmonogram był dokumentem rządowym służącym organizowaniu i monitorowaniu przebiegu działań dostosowawczych w obszarze rynku wewnętrznego. Wskazywał on, które struktury administracji państwowej są odpowiedzialne za opracowanie projektów nowych oraz nowelizację obecnie obowiązujących aktów prawnych. Został zastąpiony przez Narodowy Program Przygotowania do Członkostwa w UE.

BIAŁA KSIĘGA W SPRAWIE UTWORZENIA RYNKU WEWNĘTRZNEGO – dokument opublikowany przez Komisję Europejską i formalnie zaaprobowany przez Radę Europejską w 1985 roku. Zawierał listę 282 propozycji środków prowadzących do wyeliminowania praktycznych, technicznych i podatkowych barier na drodze do  » jednolitego (wewnętrznego) rynku. Co roku Komisja Europejska przedkładała Radzie i Parlamentowi Europejskiemu raport dotyczący środków, które zostały już wprowadzone. Do l stycznia 1993 roku zostało już wdrożonych około 95% środków z listy z Białej Księgi.

BIAŁA KSIĘGA W SPRAWIE WZROSTU, KONKURENCYJNOŚCI I ZATRUDNIENIA – dokument opublikowany przez Komisję Europejską w grudniu 1993 roku zawierający propozycje strategii osiągnięcia, między innymi, niższego stopnia bezrobocia w Unii Europejskiej przez wprowadzenie przez państwa członkowskie polepszonej infrastruktury (stworzenie trans-europejskich sieci), jednolitych polityk gospodarczych, oraz polityki zatrudnienia.

BIURO DO SPRAW HUMANITARNYCH WSPÓLNOTY EUROPEJSKIEJ (ang.: ECHO – EUROPEAN COMMUNITY HUMANITARIAN OFFICE) – utworzone w 1992 roku biuro świadczące pomoc i dostarczające wsparcia ofiarom katastrof lub wojen w państwach spoza Unii Europejskiej. ECHO świadczyło pomoc w byłej Jugosławii, Rwandzie, Burundi, Sudanie, Angoli, na Haiti, Kaukazie, w Afganistanie oraz na Kubie.

BIURO WYMIANY INFORMACJI NA TEMAT POMOCY TECHNICZNEJ (TAIEX) – instytucja doradcza i informacyjna stworzona w 1996 roku mająca za zadanie pomagać państwom kandydującym do Unii Europejskiej w przystosowywaniu przepisów prawnych do prawa wspólnotowego zgodnie z wymogami rynku wewnętrznego. TAIEX składa się z 24 osobowej grupy przedstawicieli Komisji Europejskiej i ekspertów narodowych.

BUDŻET – oznacza dochody Unii Europejskiej i wydatki na bieżącą politykę oraz bieżące koszty instytucji. Podstawą prawną budżetu są artykuły 199 do 209a Traktatów Rzymskich. Dochody budżetu to środki własne pochodzące z trzech kategorii: ceł importowych, opłat celnych nałożonych na import produktów rolnych oraz wpływów z VAT (do 1%) płaconych przez państwa członkowskie. Czwartym źródłem są składki państw członkowskich – opłaty naliczane proporcjonalnie do PNB państw członkowskich – które nie mogą przekroczyć l,27%. Coroczny budżet jest przyjmowany w wyniku przedłużających się negocjacji między Radą Unii Europejskiej a Parlamentem Europejskim. Komisja Europejska odpowiada za zaprojektowanie i wdrożenie budżetu. Natomiast Trybunał Obrachunkowy dokonuje rocznej kontroli finansowej.


   A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Y Z




POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę