Adama_1-15.08.2020
Bayer_dekalb_lipiec_2020

Słownik Unii Europejskiej – M

19 czerwca 2002

MIĘDZYRESORTOWY ZESPÓŁ DO SPRAW PRZYGOTOWANIA NEGOCJACJI AKCESYJNYCH Z UNIĄ EUROPEJSKĄ – powołany do życia w lipcu 1997 roku. Składa się z 37 Podzespołów Zadaniowych odpowiedzialnych za przegląd prawa i przygotowanie propozycji stanowisk negocjacyjnych w poszczególnych 31 obszarach negocjacyjnych. Oprócz Podzespołów zajmujących się zagadnieniami negocjacyjnymi istnieje pięć Podzespołów horyzontalnych zajmujących się sprawami analizy i oceny wpływu integracji w płaszczyźnie społeczno-ekonomicznej (32), budżetowej (34), wykorzystania doświadczeń państw członkowskich i stowarzyszonych w dziedzinie przygotowań do negocjacji (33), stratrgii informacyjnej (35), kampanii dyplomatycznej i promocji zewnętrznej (36).

MIĘDZYRZĄDOWA KONFERENCJA AKCESYJNA (ang.: INTERGOVERNMENTAL ACCESSION CONFERENCE) – instrument instytucjonalny powołany jako forum spotkań uzgodnieniowych między państwami członkowskimi i kandydującymi. Spotkania Międzyrządowej Konferencji Akcesyjnej odbywają się na szczeblu ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE i państw kandydujących oraz na szczeblu zastępców szefów delegacji: ambasadorów państw członkowskich (COREPER) i Głównych Negocjatorów państw kandydujących. Spotkania na szczeblu zastępców ministrów spraw zagranicznych określane są w żargonie UE mianem deputies (ang. deputies: zastępcy). Ustalenia zawarte na szczeblu zastępców są następnie formalnie zatwierdzane na spotkaniu ministerialnym Międzyrządowej Konferencji Akcesyjnej.

MISJE PETERSBERSKIE – zgodnie z Deklaracją Petersberską przyjętą przez Radę Ministrów Unii Zachodnioeuropejskiej w 1992 roku są to działania humanitarne i ratownicze, przeprowadzanie misji pokojowych, zadania bojowe w sytuacjach kryzysowych oraz w operacjach przywracania pokoju podejmowane przez jednostki wojskowe pod auspicjami UZE. Misje petersberskie zostały włączone do zadań Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa Unii Europejskiej przez Traktat Amsterdamski.


   A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Y Z
POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę