Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Słownik Unii Europejskiej – Z

19 czerwca 2002

ZESPÓŁ DO SPRAW NEGOCJACJI AKCESYJNYCH (ang. TFAN – TASK FORCE FOR THE ACCESSION NEGOTIATIONS) – jednostka administracyjna utworzona w ramach Komisji Europejskiej, która zajmowała się obsługą administracyjną i merytoryczną negocjacji członkowskich z Grupą "5+1" od 1998 do 1999 roku. TFAN składał się z sześciu zespołów kierowanych przez głównych negocjatorów odpowiedzialnych za sześć państw, z którymi negocjacje toczą się w pierwszym rzędzie. W listopadzie 1999 roku, w ramach działań zmierzających do reformy strukturalnej Komisji Europejskiej, TFAN został wchłonięty przez nową jednostkę odpowiedzialną za rozszerzenie UE – Dyrekcję Generalną do Spraw Rozszerzenia Komisji Europejskiej.

ZESPÓŁ NEGOCJACYJNY – Zespół Negocjacyjny w Sprawie Negocjacji o Członkostwo Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej – powołany został na mocy Zarządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 marca 1998 roku. Zadaniem Zespołu Negocjacyjnego jest przygotowanie i prowadzenie negocjacji z Unią Europejską o członkostwo RP w UE. W skład Zespołu wchodzi 18 członków oraz Przewodniczący, którym jest Pełnomocnik Rządu do Spraw Negocjacji o Członkostwo RP w UE Jan Kułakowski. Funkcję Zastępcy Przewodniczącego pełni Andrzej Ananicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, a Sekretarza – Jarosław Pietras, podsekretarz stanu w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej. Poszczególni członkowie Zespołu Negocjacyjnego są odpowiedzialni za proces negocjacji w określonych obszarach negocjacyjnych.

ZIELONA KSIĘGA – sposób przekazywania przez Komisję Europejską pomysłów i inicjatyw oraz stymulowania międzyinstytucjonalnej i publicznej dyskusji o proponowanych politykach i programach. Co roku Komisja wydaje około 10 zielonych ksiąg.

ZROZUMIEĆ NEGOCJACJE – działania o charakterze informacyjno-edukacyjnym i konsultacyjnym Pełnomocnika Rządu do Spraw Negocjacji o Członkostwo Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej wpisujące się w politykę informacyjną rządu. Trzon działań Zrozumieć Negocjacje stanowi współpraca Głównego Negocjatora z marszałkami województw RP i partnerami społecznymi. Jest ona realizowana poprzez Konferencje Regionalne we wszystkich szesnastu regionach Polski, eksperckie spotkania konsultacyjne, oraz serię wydawnictw Pełnomocnika (publikacje, materiały informacyjne, dokumenty) skierowaną także do innych środowisk opiniotwórczych. Odrębny wymiar ma współpraca z Parlamentem RP i dziennikarzami.

ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ – proces mający na celu zaspokojenie aspiracji rozwojowych obecnego pokolenia w sposób umożliwiający realizację tych samych dążeń następnym pokoleniom. Pojęcie dotyczy przede wszystkim ochrony środowiska, wzrostu gospodarczego i rozwoju społecznego. W 2001 roku UE przyjęła Strategię Zrównoważonego Rozwoju.


   A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Y Z
POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę