aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Spotkanie z rolnikami na Podlasiu

29 kwietnia 2003

Wiceminister rolnictwa Jerzy Plewa apelował w poniedziałek, 28 kwietnia na spotkaniu z rolnikami w Kołakach Kościelnych (woj. podlaskie), aby głosując w referendum europejskim patrzyli nie tylko na problemy obecne, ale myśleli o następnych pokoleniach. Spotkanie było jednym z elementów kampanii przedreferendalnej, jaką przedstawiciele rządu prowadzili  w woj. podlaskim.

J. Plewa przekonywał do Unii Europejskiej, przedstawiając konkretne liczby dotyczące m.in. wysokości dopłat bezpośrednich dla rolników. Zaznaczył, że nie przyjechał prowadzić agitacji, ale poinformować rolników o tym, co dla nich może oznaczać Unia.

Kołaki Kościelne to wieś w powiecie zambrowskim, gdzie rolnicy wielokrotnie organizowali protesty i blokady dróg, wyrażając swoje niezadowolenie z sytuacji w polskim rolnictwie.

Na spotkanie z ministrem przybyło ok. 50 rolników. Byli też sołtysi i radni z okolicznych gmin. Plewa mówił im, że decyzje w czerwcowym referendum rolnicy powinni podjąć, mając na względzie przede wszystkim przyszłość, a nie obecne problemy, którymi żyją. Dodał, że sam będzie głosował w referendum za integracją.

Plewa przekonywał rolników, że jeśli Polska wejdzie do UE, to na polską wieś może trafić dwukrotnie więcej środków niż obecnie rocznie na rolnictwo wydaje budżet państwa. Obecnie na wszystkie wydatki związane z rolnictwem: interwencję na rynku, kredyty preferencyjne, modernizację rolnictwa, subsydia eksportowe rocznie przeznaczamy z budżetu ok. 5 mld zł – powiedział.

Zniecierpliwieni zbyt długim wystąpieniem ministra rolnicy podnieśli wrzawę na sali. Krzyczeli, że nie chcą, by ich na siłę przekonywano do Unii. Najbardziej nie podobały im się informacje o przyznanych kwotach mlecznych. Ich złość wywołała informacja, że nadwyżkami mleka z gospodarstw będą mogli karmić zwierzęta. Zadawali jednak bardzo mało konkretnych pytań.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę