Bayer_dekalb_lipiec_2020

Sukces z SAPARD-em

26 stycznia 2005

SAPARD się opłacił. Trzy lata korzystania z przedakcesyjnych środków unijnych chwalą rolnicy, przedsiębiorcy i samorządowcy. W Minikowie podsumowano program, dzięki któremu do regionu trafiło ponad 300 milionów złotych.

Kujawsko-pomorska wieś zyskuje na atrakcyjności. W ostatnich latach wyremontowano wiele dróg gminnych, zmodernizowano gospodarstwa i przetwórnie. A wszystko to dzięki programowi SAPARD. Uczestnicy konferencji w Minikowie, a byli wśród nich samorządowcy, przedsiębiorcy i rolnicy, zgodnie ocenili, że bez SAPARD-u nie daliby rady przygotować się do akcesji z Unią.

Jednak w 2002 roku, kiedy rozpoczęło się wdrażanie SAPARD-u, przyszłość nie wyglądała tak różowo. Nikt nie wierzył, że można dostać bezzwrotną pomoc finansową z Unii Europejskiej.

Dziś już wiadomo, że SAPARD zakończył się pełnym sukcesem. Z programu skorzystali rolnicy. Samorządy zmodernizowały drogi gminne i powiatowe, położono kilkometry sieci kanalizacyjnej i wodociągowej.

Województwo kujawsko-pomorskie wykorzystało 100 proc. pieniędzy z SAPARD-u. W sumie podpisano ponad 1700 umów na łączną kwotę 302 milionów złotych.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę