EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900
aAGROTECH_bilboard

Świnie od macochy

22 sierpnia 2003

Nikt do tej pory nie wyjaśnił, dlaczego w związku z naszym wstąpieniem do Unii Europejskiej świnie zostały potraktowane inaczej niż krowy.

Tworzony obecnie w Polsce system identyfikacji i rejestracji zwierząt ma na celu m.in. prowadzenie kontroli ich przemieszczania się i zapadalności na choroby zakaźne. Musi on powstać przed 1 maja 2004 roku, jeśli z chwilą integracji z UE chcemy eksportować nasze zwierzęta i mięso. Jeżeli do tego terminu nie uporamy się ze stworzeniem systemu, grozi nam to, że Komisja Europejska - przy zrozumiałym poparciu unijnych farmerów - wprowadzi zakaz eksportu polskich przetworów mięsnych.

W ramach tworzenia systemu na pierwszy ogień poszło bydło. Jego rejestracją - a więc założeniem kolczyków i wydaniem paszportów - w całości zajęła się Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, pokrywając przy tym wszelkie koszty. Mimo to nadal są kłopoty z zakończeniem tej akcji. Wszystko wskazuje na to, że z trzodą chlewną będziemy mieli jeszcze większe problemy. Świnie bowiem, a raczej ich hodowcy, zostali potraktowani po macoszemu. Sami muszą więc wystąpić do agencji z wnioskiem o nadanie numeru stada, postarać się o wytatuowanie na świńskich uszach tego numeru lub o założenie kolczyków, kupić księgę stada, no i oczywiście sami za to zapłacić. Nic więc dziwnego, że do agencji zgłasza się w tej sprawie niewielu rolników.

Sytuacja z każdym dniem staje się poważniejsza. W Polsce trzoda chlewna oceniana jest na 18 mln sztuk, tymczasem numery stada otrzymało, jak dotąd, zaledwie 31 tysięcy gospodarstw, w których hodowanych jest ok. 10 proc. wszystkich polskich świń. Na rejestrację pozostałych zostało 9 miesięcy i ten czas może okazać się niewystarczający, aby przekonać rolników do dokonania tej operacji.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę