Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Swobodnie po Unii z rodziną

23 września 2003

Czy zasada wolnego przepływu osób oraz swobodnego wyboru miejsca pracy, obowiązująca w państwach członkowskich Unii Europejskiej, obejmie także Polaków? Czy po naszym wejściu do Unii Polacy będą mogli ze swoimi rodzinami wyjechać do pracy np. do Irlandii?

Prawo europejskie dotyczy w takim samym stopniu pracownika, który podejmuje zatrudnienie w innym państwie członkowskim, jak i członków jego rodziny. Najbliżsi członkowie rodziny, czyli małżonkowie i dzieci, pracownika legalnie zatrudnionego na terenie państwa członkowskiego UE, także będą mieli prawo do legalnego pobytu w tym państwie.

Ten przywilej nie obejmuje pracowników sezonowych oraz pracowników zatrudnionych czasowo na podstawie umów dwustronnych. Wymienieni członkowie rodziny polskiego pracownika mogą także ubiegać się o pracę lub wykonywać działalność na własny rachunek. Prawo to przysługuje małżonkowi i dzieciom nawet wtedy, gdy nie posiadają obywatelstwa unijnego. Będą oni traktowani tak, jak miejscowi.

Nie dotyczy to osób przebywających w danym kraju na podstawie wizy turystycznej bądź nie posiadających zezwolenia na podjęcie pracy zarobkowej.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę