System IACS już działa w biurach powiatowych

24 lutego 2004

System IACS działa już w powiatach. W systemie znalazło się ponad 88 tys. wniosków o wpis do rejestru producentów, wydanych zostało już 21 tys. zaświadczeń - poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Wojciech Pomajda.

"Zostały uruchomione podstawowe części systemu IACS (Zintegrowanego Systemu Zarządzania i Kontroli), wdrożone na poziom biur powiatowych i oddziałów regionalnych. Jest to związane z rejestracją producentów, a więc wszystkimi funkcjami systemu, które dotyczą rejestracji rolników do centralnej bazy danych ewidencji gospodarstw" - powiedział Pomajda.

Prezes zaznaczył, że system został uruchomiony 21 lutego br. I już w sobotę zostały wydane pierwsze zaświadczenia o wpisie do rejestru producentów. Od 9 do 21 lutego rolnicy złożyli 88 269 wniosków, wydane zostało do poniedziałku 23 bm. ponad 21 tys. zaświadczeń.

Został także wdrożony do testów moduł, który dotyczy rejestracji wniosków o dopłaty powierzchniowe. Takie wnioski będą przyjmowane od 15 kwietnia do 15 maja 2004 roku.

Pomajda zaapelował do rolników, by nie czekali ze składaniem wniosków o wpis do ewidencji, gdyż uzyskanie przez gospodarstwo rolne numeru ewidencyjnego jest warunkiem niezbędnym do prawa ubiegania się o dopłaty bezpośrednie, a także o korzystanie z innych funduszy unijnych.

"Rolnicy koniecznie muszą posiadać konta bankowe i zainteresować się, by banki przekazały im nowe numery kont bankowych. W przypadku podania przez rolnika starego numeru konta, rolnik będzie musiał wnieść korektę do wniosku o wpis" -powiedział prezes.

Do rolników należy także sprawdzenie, czy numer ewidencyjny nadany wcześniej w systemie Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt (IRZ) jest taki sam jak w rejestrze producentów. Istotne jest także, by występował ten sam reprezentant gospodarstwa, nawet jeżeli gospodarstwo jest współwłasnością.

Prezes zapewnił, że formularze wniosku są szeroko dostępne. Znajdują się one w biurach powiatowych Agencji, w gminach, Ośrodkach Doradztwa Rolniczego, w Izbach Rolniczych oraz w bankach.

System informatyczny - to nie cały IACS. Pozostały jeszcze sprawy organizacyjne w postaci zatrudnienia pracowników sezonowych, doposażenia biur powiatowych oraz przeprowadzeniu kontroli " na miejscu" - podkreślił szef Agencji.

Pomajda zauważył, że musi być skontrolowanych ok. 5,5 proc. gospodarstw tj. ok. 100 tys. gospodarstw w ciągu 2 miesięcy (wymóg unijny). Agencja nie jest w stanie przeprowadzić tego własnymi siłami. Ogłoszony zostanie w najbliższym czasie przetarg na wynajęcie w tym celu firm zewnętrznych.

Będą one kontrolować zgodność obmiaru działek z danymi zawartymi we wniosku. Drugim elementem podlegającym kontroli będzie sprawdzenie, czy ziemia utrzymywana jest w dobrym stanie agrotechnicznym.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę