OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

System uproszczony dopłat bezpośrednich

25 marca 2003

W toku negocjacji akcesyjnych Polska podjęta decyzję o zastosowaniu uproszczonego systemu dopłat bezpośrednich, który UE zaproponowała krajom kandydującym. System ten będzie mógł funkcjonować przez trzy pierwsze lata członkostwa, z możliwością przedłużenia o dwa kolejne lata, do 2008 r. włącznie. Okres stosowania systemu mógłby być jednak krótszy niż 3 lata.

W systemie tym funkcjonować będą następujące stawki dopłat powierzchniowych:

  • podstawowa stawka dopłaty do każdego ha UR w gospodarstwie, odpowiadająca 25%, 30% i 35% krajowej kwoty podzielonej przez całkowity uprawniony obszar UR w Polsce;
  • stawka dodatkowej dopłaty powierzchniowej do powierzchni upraw, które w UE objęte są dopłatami bezpośrednimi (zboża, w tym kukurydza paszowa, oleiste, wysokobialkowe, len i konopie włókniste, strączkowe, tytoń, chmiel, ziemniaki skrobiowe);
  • stawka dodatkowej dopiaty powierzchniowej do powierzchni paszowej wykorzystywanej w tej produkcji zwierzęcej, która w UE jest objęta dopłatami bezpośrednimi czyli w produkcji bydła, owiec i mleka31 - głównie powierzchnia łąk i pastwisk).

Dopłaty dodatkowe do powierzchni będą finansowane ze środków na rozwój wsi w Polsce w latach 2004-2006 oraz ze środków krajowych. Maksymalny poziom dopłat (dopłaty podstawowe + dopłaty dodatkowe) zgodnie z wynikiem negocjacji nie może w pierwszych trzech latach członkostwa przekroczyć 55%, 60% i 65% poziomu UE. Z dopłat dodatkowych wyłączone będą te uprawy, które w UE nie otrzymują wsparcia bezpośredniego (głównie: ziemniaki inne niż skrobiowe, buraki cukrowe, owoce, warzywa).

Wprowadzenie systemu uproszczonego pozwoli na pełniejsze wykorzystanie środków finansowych, jakie UE stawia Polsce do dyspozycji w pierwszych latach członkostwa oraz na zebranie doświadczeń niezbędnych do efektywnego wdrożenia skomplikowanych procedur w ramach systemu standardowego tych dopłat. Zróżnicowanie stawek dopłat powierzchniowych na produkcję roślinną i zwierzęcą wspieraną dopłatami bezpośrednimi w UE oraz na produkcję nie wspieraną dopłatami bezpośrednimi, pozwoli skoncentrować dodatkowe dopłaty bezpośrednie na tych produktach, których konkurencyjność zależy w UE od wsparcia bezpośredniego w postaci dopłat.

W systemie uproszczonym dopłat bezpośrednich nie będzie obowiązku odłogowania części gruntów. Uzyskanie dodatkowej dopłaty powierzchniowej do łąk i pastwisk nie będzie uwarunkowane koniecznością wykazania posiadania bydła i owiec (tylko w okresie przejściowym, kiedy będzie stosowany system uproszczony).


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę