W toku negocjacji akcesyjnych Polska podjęta decyzję o zastosowaniu uproszczonego systemu dopłat bezpośrednich, który UE zaproponowała krajom kandydującym. System ten będzie mógł funkcjonować przez trzy pierwsze lata członkostwa, z możliwością przedłużenia o dwa kolejne lata, do 2008 r. włącznie. Okres stosowania systemu mógłby być jednak krótszy niż 3 lata.
W systemie tym funkcjonować będą następujące stawki dopłat powierzchniowych:
Dopłaty dodatkowe do powierzchni będą finansowane ze środków na rozwój wsi w Polsce w latach 2004-2006 oraz ze środków krajowych. Maksymalny poziom dopłat (dopłaty podstawowe + dopłaty dodatkowe) zgodnie z wynikiem negocjacji nie może w pierwszych trzech latach członkostwa przekroczyć 55%, 60% i 65% poziomu UE. Z dopłat dodatkowych wyłączone będą te uprawy, które w UE nie otrzymują wsparcia bezpośredniego (głównie: ziemniaki inne niż skrobiowe, buraki cukrowe, owoce, warzywa).
Wprowadzenie systemu uproszczonego pozwoli na pełniejsze wykorzystanie środków finansowych, jakie UE stawia Polsce do dyspozycji w pierwszych latach członkostwa oraz na zebranie doświadczeń niezbędnych do efektywnego wdrożenia skomplikowanych procedur w ramach systemu standardowego tych dopłat. Zróżnicowanie stawek dopłat powierzchniowych na produkcję roślinną i zwierzęcą wspieraną dopłatami bezpośrednimi w UE oraz na produkcję nie wspieraną dopłatami bezpośrednimi, pozwoli skoncentrować dodatkowe dopłaty bezpośrednie na tych produktach, których konkurencyjność zależy w UE od wsparcia bezpośredniego w postaci dopłat.
W systemie uproszczonym dopłat bezpośrednich nie będzie obowiązku odłogowania części gruntów. Uzyskanie dodatkowej dopłaty powierzchniowej do łąk i pastwisk nie będzie uwarunkowane koniecznością wykazania posiadania bydła i owiec (tylko w okresie przejściowym, kiedy będzie stosowany system uproszczony).