Sytuacja europejskiego rolnictwa po 1 maja 2004 roku

26 stycznia 2005

W czasie rozpoczęcia Międzynarodowego Zielonego Tygodnia w Berlinie eurokomisarz Mariann Fischer Boel przedstawiła zmiany w europejskim rolnictwie po rozszerzeniu Unii Europejskiej - poinformowała Serwis Samorządowy PAP Maria Poloczek stażystka w Biurze Regionalnym Województwa Śląskiego w Brukseli.

Według oceny komisarz Mariann Fischer Boel, w rolnictwie liczba zatrudnionych powiększyła się z 7 do 11 milionów i według pierwszych ocen przystąpienie do UE miało pozytywne skutki dla rolników nowych państw członkowskich. Szacuje się, że w krajach tych przychód rolników w 2004 wzrósł o ponad 50%, w porównaniu z latami poprzednimi. Równocześnie jednak, wraz z przybyciem nowych członków, Europa oraz wspólna polityka rolna CAP musi stawić czoła nowym wyzwaniom, takim jak wielość oczekiwań, różnorodności struktur rolniczych i produktów.

Reforma rolna z 2003 przyczyniła się zdecydowanie do wzmocnienia pozycji Unii Europejskiej na arenie międzynarodowej. W ubiegłym roku została ona wprowadzona także w 10 nowych państwach członkowskich. Dla rolnictwa europejskiego oznacza to początek nowej ery.

Jakie będzie oblicze rolnictwa i obszarów wiejskich w przyszłości? Czego możemy oczekiwać po nowej polityce rolnej?

Zdaniem Pani komisarz do spraw rolnictwa i terenów wiejskich, nie można zapomnieć, że ponad połowa społeczności Unii żyje środowisku wiejskim, a w niektórych regionach nawet 30% ludności utrzymuje się z rolnictwa.. Istotne, zdaniem Pani Fischer Boel, jest wsparcie inwestycyjne udzielane młodym rolnikom, dużo uwagi należy poświęcić kobietom, które stanowią 40% siły roboczej w rolnictwie europejskim. Zdaniem Pani Komisarz , Europa jutra potrzebuje rolnictwa, które jak najlepiej wykorzysta swoje możliwości rynkowe, konkurencyjność i trwały rozwój. Rolnictwo europejskie może budować swoją przyszłość nie tyle na cenie swoich produktów, ale przede wszystkim na jakości i bezpieczeństwie wyrobów.

W roku 2005 przedstawiony zostanie dokument dotyczący polityki europejskiej rozwoju rolnictwa, które powinno zostać wpisane do celów Strategii Lizbońskiej. Zawarte w nim zostaną trzy fundamenty rozwoju rolnictwa, zgodne z tą strategią: zwiększenie i konkurencyjność  miejsc pracy oraz innowacyjność w obszarach rolniczych.

Według Pani komisarz Fischer Boel cele te mogą zostać zrealizowane dzięki harmonijnemui poprawnemu wprowadzeniu w życie reformy rolnej.

Najważniejsze zadania stojące przed europejską polityką rolną w 2005 roku to:

  • Harmonijne wdrożenie reformy rolnej;
  • Wprowadzenie czytelnych zasad dla handlu międzynarodowego produktami rolnymi i to jeszcze przed grudniowym spotkaniem WTO w Hong Kongu, które zaplanowane jest na grudzień 2005 roku;
  • Organizacja rynku cukru. Musi on stać się bardziej konkurencyjny dzięki znacznemu zmniejszeniu kosztów pomocy oraz uproszczeniu systemu dopłat. System ten funkcjonuje niezmieniony już od 40 lat.. Porozumienie polityczne w sprawie systemu cukru musi być osiągnięte jeszcze przed listopadem 2005 roku. System obecny będzie obowiązywał jeszcze do 1 lipca 2006. W razie gdyby porozumienie nie zostało osiągnięte, nie będzie on objęty żadną regulacją unijną;
  • Wdrożenie systemu transferu kwot między państwami członkowskimi. W ten sposób efektywne przedsiębiorstwa rolne będą mogły nabywać kwoty produkcyjne od rolników, o zmniejszonej zdolności produkcyjnej.

Ponadto 2005 będzie rokiem, w którym zostaną podjęte decyzje dotyczące perspektyw finansowych Unii na okres 2007-2013. 

Jednocześnie Komisja proponuje, aby środki przeznaczone na rozwój rolnictwa zostały zgrupowane w jednolitym funduszu. Takie rozwiązanie uprościłoby znacznie zarządzanie nimi, podniesie ich efektywność i przyczyni się do wzrostu gospodarczego i do realizacji Strategii Lizbońskiej przez całą Unię.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę