Adama_1-15.08.2020
Bayer_dekalb_lipiec_2020

Szkolenie rolników

12 maja 2005
Ponad dwa tys zł dopłat za hektar mogą dostać rolnicy użytkujący bagienne łąki i pastwiska zgodnie z wymogami unijnymi.

- Na zachodzie Europy na polach nie ma życia. Nie usłyszycie tam ptaków, nie kwitną kwiaty. U nas jest zupełnie inaczej. I Unia chce, żeby to zachować. Dla niej jest to cenne - takie słowa usłyszeli wczoraj rolnicy na szkoleniu dotyczącym korzystania z dopłat w ramach programów rolno-środowiskowych, zorganizowanym przez WWF (światowa organizacja ekologiczna) oraz gminę Trzcianne.

- Nasz rejon jest przyrodniczo bardzo cenny. Na pewno widzieliście turystów z lornetkami. Przyjeżdżają tu z całego świata podziwiać nasze ptaki - mówił Mieczysław Brzezicki z Biebrzańskiego Parku Narodowego. - Ale te ptaki potrzebują wykoszonych bagiennych łąk. A wy za ich wykaszanie możecie dostać konkretne pieniądze. Ochroną parku powinni zajmować się nie tylko jego pracownicy, ale również okoliczni mieszkańcy. To wspólne dobro nas wszystkich.

Dla terenów położonych w dolinie Biebrzy najkorzystniejsze, zarówno z punktu widzenia rolnika, jak i środowiska, jest korzystanie z dofinansowania na wykaszanie łąk bagiennych. Niekoszone łąki, stopniowo zarastające brzeziną, przestają być atrakcyjnymi terenami lęgowymi. Kosić je trzeba ręcznie, co jest kłopotliwe. Dlatego też tutaj dopłaty są największe. Nawet do 2400 złotych za hektar. Największe jest też zainteresowanie rolników.

- Chociaż okropnie to dla nas, starszych, skomplikowane, te wszystkie papierki, to na pewno przystąpimy do programu. Chcielibyśmy wejść w te łąki - powiedział nam rolnik ze wsi Zubole. - To korzystne dla przyrody i dla nas. Bo zawsze to dodatkowe pieniądze dla gospodarstwa.

Tegoroczny termin składania wniosków mija 15 czerwca.

Program rolno-środowiskowy jest częścią tzw. Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich, finansowanego w 80 proc. przez Unię Europejską, a w 20 proc. przez budżet państwa. Nie wymaga współfinansowania ze strony rolników. Celem programu jest między innymi podniesienie świadomości ekologicznej mieszkańców wsi, promocja produkcji przyjaznej środowisku oraz zachowanie starych ras zwierząt hodowlanych. Rolnicy otrzymują dopłaty za uprawy prowadzone zgodnie z wymogami programu podzielonego na tzw. pakiety. Bliższe informacje można otrzymać w każdym powiatowym ośrodku ARiMR.

POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę