Szturm po unijną pomoc

12 października 2004

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) zawiesiła w poniedziałek kolejne terminy składania wniosków w ramach programu Fundusz Dotacji Inwestycyjnych (FDI) Phare 2002 w województwach podlaskim i opolskim - podał PARP na swojej stronie internetowej. Jest to związane z dużym zainteresowaniem firm pozyskaniem środków pomocowych z UE na inwestycje.

Wniosków jest bardzo dużo. Znacznie przekraczają sumę, która będzie do podziału, dlatego kolejne terminy są anulowane. Wnioski są teraz sprawdzane i oceniane –  poinformował Wiesław Kamieński z PFRR. W ramach FDI Phare 2002 na Podlasiu wnioski można było składać do 30 sierpnia. Zawieszono wszystkie pozostałe terminy: 8 listopada, 10 stycznia i 28 lutego 2005 roku. Program ma być zakończony do czerwca 2005 roku.

PARP podał, że ewentualne wznowienie przyjmowania wniosków jest uzależnione od zwiększenie budżetu programu i przyznania dodatkowych funduszy. Terminy składania wniosków w ramach programu Fundusz Dotacji Inwestycyjnych (FDI) Phare 2002 zawieszono już wcześniej w sześciu innych regionach: Dolnośląskiem, Łódzkiem, Małopolskiem, Podkarpackiem, Zachodniopomorskiem, Warmińsko-Mazurskiem. Wniosków jest znacznie więcej niż pieniędzy do podziału.

Tylko na Podlasiu do Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego (PFRR) w Białymstoku wpłynęło ponad 300 wniosków na sumę ponad 5 mln euro, podczas gdy do podziału w regionie jest zaledwie 810 tys. euro.

W całej Polsce w ramach Funduszu Dotacji Inwestycyjnych z Phare 2002 do podziału pomiędzy małe i średnie firmy będzie 18,7 mln euro; z tego 14 mln euro to środki z UE, a 4,7 mln pochodzi z budżetu państwa. Program jest realizowany w 13 województwach. Minimalna dotacja może wynieść 2 tys. euro, maksymalna 50 tys. euro.

Na Podlasiu wnioski będzie można składać od 2 grudnia w ramach Zintegrowanego Programu Rozwoju Regionalnego na wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw. PFRR zakończyła na Podlasiu rozliczanie umów z przedsiębiorcami, którzy skorzystali z Funduszu Dotacji Inwestycyjnych Phare 2000. Na Podlasiu z unijnych pieniędzy na inwestycje skorzystało w ramach tego programu 227 firm, które łącznie zainwestowały 18,4 mln euro. Przedsiębiorcy otrzymywali dofinansowanie w wysokości jednej czwartej wartości przedsięwzięcia. UE dołożyła w ramach tego programu 4,2 mln euro.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę