aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Szwajcaria do UE?

22 listopada 2004

Szwajcaria bierze pod uwagę możliwość wstąpienia do Unii Europejskiej. Taką deklarację złożył prezydent tego kraju Joseph Deiss w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Handelsblatt". Wywiad ukaże się w poniedziałkowym wydaniu.

"Przyjęliśmy długofalową strategię dążenia do członkostwa w Unii Europejskiej" - oznajmił prezydent Joseph Deiss, zarazem minister gospodarki swego kraju. Według niego, perspektywa, że Szwajcaria pozostanie w Europie "niczym samotna wyspa" otoczona przez kraje Wspólnoty, byłaby niepokojąca. 

Przyznał, że Szwajcarzy boleśnie odczuli nasilenie kontroli granicznych przez Niemcy na początku roku. Stało się jasne, jakie są skutku tego, że nie należymy do Układu z Schengen - podkreślił prezydent. 

Joseph Deiss jednocześnie zastrzegł, że po wejściu do Unii Europejskiej jego kraj zechce utrzymać narodową walutę, franka, oraz własne zasady tajemnicy bankowej.

Kilkanaście lat temu Szwajcarzy w referendum odrzucili przystąpienie do Unii. Szwajcaria, podobnie jak Norwegia, należy jednak do Europejskiej Przestrzeni Gospodarczej, co ułatwia handel ze Wspólnotą.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę