Szybsze prace nad dostosowaniem rolnictwa do norm UE

5 listopada 2003

Minister Rolnictwa Wojciech Olejniczak powiedział, że w ostatnim czasie nastąpiło znaczne przyspieszenie prac dotyczących przygotowania naszego rolnictwa do wymogów unijnych. Minister zdaje sobie jednak sprawą, że pewne opóźnienia są.

Według nieoficjalnych informacji, w corocznym raporcie przygotowywanym przez Komisje Europejską uznano, że Polska ma jeszcze zaległości w dziewięciu dziedzinach. To najwięcej spośród 10-ciu kandydatów do wstąpienia do Wspólnoty. Wojciech Olejniczak zapewnił jednak że zaległości zostaną nadrobione do 1 maja przyszłego roku.

Jego zdaniem nie będzie też problemu z dokończeniem budowy systemu ewidencji rolnej IACS. Minister Rolnictwa podkreślił też że Polska nie może być porównywana do innych państw kandydujących pod względem ilości obszarów w których występują problemy ponieważ trzeba mieć także świadomość, jakim potencjałem każde z tych 10-ciu państw dysponuje.

– Jesteśmy największym państwem kandydackim mającym 2 miliony rolników trudno się porównywać do Słowacji czy Słowenii, które są wielkości naszego jednego województwa. Dlatego też mamy więcej pracy i problemów niż inni – powiedział Olejniczak.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że Polska ma największe zaległości w dostosowaniu się do rozdziału dotacji dla rolnictwa, kontroli weterynaryjnej i fitosanitarnej oraz rybołówstwie.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę