Advertisement

Szynka dla Europejczyka

11 stycznia 2005

Przetwórnie mięsa w powiecie dostosowały się do unijnych standardów. Tylko smakosze przetworów z mleka musieli zrezygnować z oferty Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Aleksandrowie Kuj.

Mleczarze sami dwa lata temu podjęli decyzję, że rezygnują z przetwórstwa mleka i zajmą się jego skupem oraz handlem. Tak też się stało. Natomiast przetwórcy mięsa (w tym drobiowego) podjęli finansowy i organizacyjny trud dostosowania się do unijnych wymogów. - Żaden z naszych ośmiu zakładów przetwórstwa mięsa nie korzysta z wydłużonego terminu dostosowania.- mówi lek. wet. Iwona Suchniak, z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Aleksandrowie Kuj. - Dwa zakłady wystąpiły do ministra rolnictwa o przedłużenie terminu do dwunastu miesięcy. Pozostałe w dniu wejścia do Unii były gotowe zmierzyć się z unijnymi przetwórcami.

W powiecie są tylko małe (poniżej 50 pracowników) zakłady przetwórnie mięsa. Takim łatwiej było uzyskać standardy unijne, choć był to proces kosztowny. Na szczęście żaden przetwórca czy właściciel ubojni nie musiał z powodu integracji zamykać swojej firmy.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę