Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Tarnów: gospodarstwo seminaryjne już po raz drugi wystąpiło o dopłaty unijne

16 maja 2005
Już po raz drugi Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie wystąpiło o unijne dopłaty do swojego gospodarstwa w Błoniu. Na ziemi o powierzchni ponad stu hektarów uprawiane jest zboże i hodowana trzoda chlewna. Produkty w większości zaspokajają potrzeby tarnowskiego seminarium, uważanego za największe w Europie.

Gospodarstwo seminaryjne jest położone 10 km od Tarnowa. Na kilkudziesięciu hektarach pola uprawia się zboże, kukurydzę i warzywa oraz hoduje trzodę chlewną. Na miejscu jest ubojnia i masarnia, dzięki czemu mięso i wędliny z Błonia od razu trafiają na seminaryjny stół w Tarnowie. Ks. Janusz Majda, dyrektor administracyjny tarnowskiego seminarium powiedział, że gospodarstwo zaspokaja ok. 90 proc. potrzeb uczelni. Podkreślił, że każdego dnia trzeba wyżywić 250 kleryków, księży profesorów i innych pracowników seminarium.

Unijne dopłaty sprzed roku pozwoliły w części zaspokoić potrzeby związane z modernizacją sprzętu rolniczego, zakupem nawozów i paszy dla bydła. W przyszłości, dzięki dopłatom z UE, gospodarstwo seminaryjne w Błoniu chce się rozwijać, a może nawet wejść na rynek ze swoimi produktami. Ks. Majda uważa, że bez środków z Unii Europejskiej, przekazywanych w ciągu kilku najbliższych lat, niemożliwa będzie modernizacja budynków i narzędzi do produkcji, przetwórstwo na większą skalę czy promocja rolnictwa ekologicznego. Obecnie w gospodarstwie w Błoniu jest wdrażany system kontroli jakości HARCAP oraz obowiązują standardy unijne dotyczące higieny i produkcji.

Tarnowskie seminarium jest największe w Polsce i Europie. W obecnym roku akademickim w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie odbywa studia i formację do kapłaństwa ok. 250 alumnów. W 1993 r. konieczna stała się rozbudowa uczelni. Stary budynek liczący wówczas 162 lata nie był już w stanie pomieścić ciągle rosnącej liczby kleryków.

Do tej pory oddano do użytku m.in. sześciokondygnacyjny Dom Alumna, czyli drugi gmach tarnowskiego seminarium. Warunki lokalowe bardzo się poprawiły. Alumni mieszkają w dwuosobowych pokojach. Wcześniej w jednym pokoju w starym budynku musiało się zmieścić 10, a nawet 14 kleryków. Klerycy modlą się też już w nowej kaplicy, która jest w stanie pomieścić ponad 300 osób. W budowie jest jeszcze aula wykładowa oraz kompleks gastronomiczny.

POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę