Traktat Konstytucyjny osłabia pozycję Polski w UE

2 listopada 2004

Prezes PSL Janusz Wojciechowski uważa, że podpisany w piątek przez szefów państw i rządów 25 państw członkowskich Unii Europejskiej Traktat Konstytucyjny osłabia pozycję Polski w Unii. Jego zdaniem, Traktat został podpisany pochopnie i jest przykładem ustępstw Polski wobec UE.

Podpisanie Traktatu Konstytucyjnego jest fatalne z punktu widzenia interesów Polski. Dokument został podpisany pochopnie, pospiesznie i jest kolejnym przykładem nierozsądnego ustępstwa rządu polskiego wobec UE" - powiedział PAP Wojciechowski. W jego ocenie podpisanie Traktatu to błąd polskiego rządu.

Zdaniem prezesa PSL, Traktat Konstytucyjny prowadzi do dominacji najsilniejszych państw (Francji, Niemiec) w UE kosztem innych, m.in. Polski. Dodał, że PSL nie zgadza się też na to, że Traktat Konstytucyjny "stoi" ponad konstytucją polską.

W ocenie Wojciechowskiego Traktat Konstytucyjny został podpisany "zdecydowanie przedwcześnie". Jak zaznaczył, rząd polski podpisał konstytucję europejską, a nie uregulował spraw związanych z roszczeniami niemieckimi. "Została odwrócona kolejność, bo trzeba było najpierw rozwiązać sprawy sporne z Niemcami, a dopiero potem podpisywać konstytucję" - dodał.

Prezes PSL powiedział, że opowiada się zdecydowanie za ratyfikacją Traktatu w referendum ogólnonarodowym. Dodał, że najlepszym terminem na przeprowadzenie takiego referendum byłaby jesień 2006 roku. "To jest tak znacząca zmiana całego systemu w jakim funkcjonuje państwo polskie, że decyzji nie może wziąć na siebie parlament, ale musi ją podjąć całe społeczeństwo" - ocenił.

Dodał, że PSL w referendum opowie się przeciwko Traktatowi Konstytucyjnemu. Wojciechowski przyznał też, że Traktat nie jest dokumentem, który "rozpali" wielu ludzi. "W świadomości społecznej będą istniały tylko sprawy, które budzą kontrowersje i to wokół nich będzie się toczyła dyskusja przed referendum" - ocenił.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę