UE: Gdzie są najczystsze kąpieliska?

26 maja 2005

Greckie kąpieliska są najczystsze w UE, natomiast w nowych krajach członkowskich stan wód jest stosunkowo najgorszy - oceniła Komisja Europejska w raporcie dotyczącym kąpielisk UE. Wody przybrzeżne w krajach UE są w dobrym stanie.

"Jakość wód w UE jest dość dobra. Dotyczy to głównie wód przybrzeżnych. Wskaźnik spełnienia norm wynosi 96,7 proc. Jest to wynik zbliżony do rezultatów z lat poprzednich" - przytoczył wyniki rocznego raportu komisarz UE ds. środowiska Stavros Dimas.

Natomiast kąpieliska wewnątrz lądu (zbiorniki słodkowodne) są nieco bardziej zanieczyszczone. Wskaźnik spełnienia norm dla tych wód pogorszył się nieznacznie w 2004 roku - spadł do 89,4 proc. z 92,3 proc. w 2003 r.

Najmniej zanieczyszczone zbiorniki słodkowodne oprócz Grecji ma Austria, Finlandia, Szwecja, Holandia. Sześć nowych krajów UE (Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Słowacja i Słowenia) wypadają gorzej pod tym względem. Pozostałe cztery kraje UE: Polska, Malta, Węgry oraz Łotwa nie dostarczyły danych o stanie swoich wód lub zrobiły to w złym formacie i nie zostały one uwzględnione w raporcie.

Z raportu wynika, że rzeki i jeziora na Słowacji są najbardziej zanieczyszczone - wskaźnik wypełnienia norm jest tu najniższy i wynosi 22,4 proc.

Obecnie trwają prace nad nowelizacją dyrektywy z 1976 roku o wodach kąpieliskowych. Zaostrza ona normy jakości wód w kąpieliskach i równocześnie upraszcza przepisy. Wprowadza np. wymóg stosowania czytelnych i w miarę jednolitych symboli informacyjnych dla kąpiących się.

Parlament Europejski chce, by kraje zapewniły "dobrą jakość wody" w kąpieliskach do 2011 roku. Rządy państw członkowskich mówią o roku 2015. Ostateczna decyzja będzie rezultatem tzw. "procedury pojednawczej" pomiędzy Radą a PE. Komisarz Dimas podkreślił, że "pod koniec roku będziemy mieć nową dyrektywę".


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę