aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

UE: Jednolite karty ubezpieczeń zdrowotnych

23 października 2003

Już od czerwca przyszłego roku UE zacznie wprowadzać jednolite europejskie karty ubezpieczeń zdrowotnych. Chodzi o to, by podróżujący unijni turyści mogli bez zbędnej biurokracji korzystać ze świadczeń lekarskich w dowolnym kraju Wspólnoty.

Jedna strona „lekarskiego paszportu” będzie wspólna dla wszystkich krajów Unii. Będzie na niej widniało logo symbolizujące mobilność mieszkańców Europy. Druga strona będzie narodowa. O tym, jakie dane na niej umieścić, zadecyduje rząd każdego z krajów Unii. 
 
Karta będzie miała wymiary karty kredytowej, tak aby można ją było włożyć do portfela, zamiast nosić przy sobie wiele formularzy i papierów - wyjaśnia rzeczniczka Komisji Europejskiej. Jednocześnie zapewnia, że karat nie będzie zawierać np. informacji dotyczących stanu zdrowia i przebytych chorób. 
 
Bruksela określiła jednak minimum informacji, poza imieniem i nazwiskiem oraz datą ważności karty, będzie to numer dowodu osobistego i nazwa ubezpieczyciela.
 
Brytyjczycy już zapowiedzieli, że pozostaną przy tym minimum wymaganym przez Unię. Tym bardziej, iż podniosły się głosy, że umieszczanie na kartach szczegółowych informacji - a mogą to być nawet odciski palców czy zdjęcie siatkówki oka - to naruszenie swobód obywatelskich.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę