A_john_dere _023
a_bio-expo_ptak_750

UE proponuje kompromis w sprawie VAT

6 maja 2005

Zgodnie z nową propozycją kompromisu w sprawie podatku VAT kraje Unii Europejskiej mogłyby dłużej stosować zredukowane stawki VAT na uzgodnione wcześniej towary i usługi.

Inne natomiast, w tym nowi członkowie Unii, miałyby możliwość wprowadzenia takich stawek także u siebie - podał w czwartek tygodnik "European Voice", powołując się na źródła luksemburskie. Luksemburg przewodniczy w tym półroczu Unii.

Oznaczałoby to, że Polska mogłaby przedłużyć stosowanie zredukowanych stawek na towary i usługi, na które uzyskała okresy przejściowe w czasie negocjacji członkowskich, a nawet obniżyć VAT w przypadkach, w których takie prawo przyznano wcześniej przynajmniej jednemu ze "starych" państw Unii.

Kompromis rozszerzyłby listę sektorów, w których stosuje się zredukowane stawki, m.in. o remonty prywatnych domów, usługi domowe czy recykling odpadów. A uzyskane wcześniej wyjątki w sprawie zerowej stawki VAT na ubranka dziecięce i buty w Wielkiej Brytanii i Irlandii lub zredukowana stawka VAT na dzierżawę własności w Austrii byłyby odnowione –  pisze brukselski tygodnik dla eurokratów.

Rozmowy na temat VAT-u są o tyle skomplikowane, że nowe kraje UE podczas negocjacji członkowskich zmuszono do podniesienia stawek na pewne towary i usługi zgodnie z założeniem, że od 1 stycznia 2006 roku we wszystkich krajach UE lista wyjątków zostanie ograniczona i powstanie jedna, wspólna dla wszystkich lista. Od dawna zabiega o to Komisja Europejska. Nadal nie ma na to zgody wśród państw członkowskich.

Wobec braku zgody na unijną wspólną listę towarów i usług, na które można by stosować zredukowane stawki, wyjątki uzyskane wcześniej przez piętnaście starych krajów UE byłyby przedłużone - niesprawiedliwość ta nie uszła uwadze nowych krajów Unii –  pisze "European Voice".

W tej sytuacji, na mocy proponowanego kompromisu, nowe kraje UE będą mogły zachować do grudnia 2015 roku swoje zredukowane stawki. Kompromis wymaga jednomyślności. Cytowany przez tygodnik francuski dyplomata ocenił, że "kompromis idzie w dobrym kierunku".

Długą listę towarów i usług, na które poszczególnym państwom UE wolno stosować stawki zredukowane, zawarto w załączniku H do unijnej dyrektywy o VAT. Są na niej wszystkie towary i usługi, na które Polska uzyskała okresy przejściowe. Polski rząd wywalczył np. prawo do obniżonej stawki (7 proc.) m.in. na usługi budowlane do końca 2007 roku. W załączniku są też usługi gastronomiczne, na które Polska ma prawo nakładać zredukowany 7-procentowy VAT do końca 2007 roku, a także książki i czasopisma specjalistyczne, na które Polska może stosować do końca 2007 roku zerową stawkę VAT.

Gdyby kompromis został zaakceptowany, Polska mogłaby dłużej zastosować obniżony VAT nie tylko na te usługi, ale także na produkty i usługi rolne, w tym na żywność i pasze oraz środki produkcji rolnej (z wyjątkiem maszyn). Na razie Polska może na nie utrzymać 3-procentowy VAT przez pierwsze cztery lata członkostwa.

Unijna dyrektywa w sprawie VAT nie narzuca jednolitych stawek, lecz wyznacza minimalną stawkę standardową 15 proc. (w Polsce jest to 22 proc.) i zredukowaną - 5 proc. (w Polsce 7 proc.).


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę