Umowy o prace po wstąpieniu do UE

12 grudnia 2003

Umowa na czas określony nie jest najkorzystniejsza dla pracownika, ale lepsza niż brak pracy; dlatego RPO nie zamierza interweniować w tej sprawie. Inspekcja pracy przyjrzy się umowom po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej i odwieszeniu przepisu wymagającego, by trzecia umowa stawała się bezterminowa.

"Zdarza się, że pracodawca może zaoferować pracę na czas nieokreślony, ponieważ ma pewność, że ta praca będzie w długiej perspektywie potrzebna, a proponuje umowę na czas określony" - powiedziała w środę Elżbieta Wichrowska z biura RPO, gdzie zorganizowano w środę konferencję o znaczeniu umowy o pracę na czas określony w kreowaniu stosunków pracy.
 
 "Jeśli umowy na czas określony mogą się przyczynić do utrzymania miejsc pracy, nie będę ingerował - powiedział rzecznik praw obywatelskich Andrzej Zoll. - Częste jest przedłużanie umów o zatrudnienie na czas określony, choć zasadą powinno być zawarcie umowy na czas nieokreślony. Znacznie częściej zdarza się jednak praca na czarno, bez ubezpieczenia, wiele skarg dotyczy też niewypłacania wynagrodzenia" - dodał RPO. Zaznaczył, że jako rzecznik może ingerować tylko, kiedy prawo narusza władza, a ponieważ umowy o pracę zawiera się dziś z reguły z podmiotami prywatnymi, RPO może interweniować tylko za pośrednictwem Państwowej Inspekcji Pracy.
 
 "W Unii Europejskiej i na całym świecie problemem jest bezrobocie, zarazem technologie wypychają pracowników, powodując zmniejszanie zatrudnienia i skracanie czasu pracy" - powiedziała sędzia Sądu Najwyższego Teresa Romer. Dodała, że unijne dyrektywy zalecają stabilizację stosunku pracy, a z chwilą wejścia Polski do UE znów zacznie obowiązywać zawieszony przepis o tym, że trzecia kolejna umowa o pracę przekształca się w umowę bezterminową. Anna Tomczyk z Głównego Inspektoratu Pracy zapowiedziała, że wtedy inspektorzy będą mogli przyjrzeć się umowom.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę