a_bio_expo_Ptak
a_kanaba_750

Unia boi się naszej żywności?

6 stycznia 2005

Polska nie otrzyma większego limitu produkcji skrobi, nie zwiększą się też kwoty połowowe ryb na Bałtyku, nie będzie w tym roku wsparcia dla producentów owoców miękkich - wynika z wypowiedzi komisarz ds. rolnictwa i obszarów wiejskich KE Mariann Fischer Boel na spotkaniu w środę z parlamentarzystami.

Posłowie zadali wiele pytań dotyczących funkcjonowania polskiego i unijnego rolnictwa, wskazując na nierówność traktowania nowych członków wbrew tzw. zasadzie solidarności obowiązującej w Unii.

Podobnie mało optymistyczne były wypowiedzi nt. reformy rynku cukru. Reforma ta jest konieczna, gdyż od połowy 2006 roku przestaną obowiązywać dotychczasowe przepisy i unijny cukier będzie musiał konkurować na wolnym rynku (cukier trzcinowy jest tańszy), zgadzają się w tym wszystkie kraje - argumentowała Boel.

Komisarz wyraziła opinie, że reforma powinna polegać na połączeniu kwot produkcji A i B (na kraj i na eksport), a następnie ich redukcji. Taki sposób reformy nie jest korzystny dla Polski, gdyż Polska jest zainteresowana redukcją kwoty B (eksportowej). Jednakże zapewniła, że zdaje sobie sprawę, że rozmowy na temat reformy będą trudne i jest gotowa wysłuchać wszystkich racji.

W opinii Boel, polscy rolnicy zyskali na wstąpieniu do Unii, gdyż zwiększyły się przeciętne dochody rolników. Na wsi, jej zdaniem, obecnie 60 proc. ludzi popiera wstąpienie do Unii, a więc dużo więcej niż kilka lat temu.

Spotkanie z unijną komisarz trwało ok. 1,5 godziny. Odpowiedzi Boel były dosyć lakoniczne i nie zadowoliły posłów. Przewodniczący komisji europejskiej Robert Smoleń (SLD) podsumowując spotkanie, powiedział, że Polska zdaje sobie sprawę, że w Unii dyskutuje się o trudnych sprawach twardym językiem, dochodząc do wspólnych rozwiązań i zachowując swoje racje.

"Usłyszeliśmy od pani komisarz twardy język, jeżeli chodzi o te oczekiwania, które były zgłaszanee w trakcie dyskusji (np. zwiększenie kwot czy reforma rynku cukru), ale my również będziemy naszego twardego języka się trzymać" - podkreślił.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę