aaa_TSW_2023
CTR_2023

Unijne fundusze na zalesianie bardziej dostępne

20 października 2004

Rolnicy gospodarujący w gminach, w których nie ma aktualnego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, także będą mogli skorzystać z funduszy unijnych przeznaczonych na zalesianie gruntów rolnych - powiedział na wtorkowej konferencji prasowej po posiedzeniu rządu minister rolnictwa Wojciech Olejniczak.

Olejniczak podkreślił, że rozporządzenie, które we wtorek przyjął rząd, wejdzie w życie z dniem publikacji, co oznacza, że rolnicy z takich gmin mogą dziś już myśleć o tym, żeby wykorzystać środki z Unii Europejskiej na zalesianie.

Od 1 września tego roku rolnicy posiadający grunty rolne o małej przydatności produkcyjnej, a chcący je zalesić, mogą ubiegać się o przyznanie unijnych środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW).

Wsparcie finansowe na zalesienie może uzyskać taki rolnik, który gospodaruje na użytkach rolnych nie stanowiących własności Skarbu Państwa, do zalesienia przeznaczy grunty przewidziane do zalesienia w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a zalesienie zostanie wykonane z wykorzystaniem wyłącznie rodzimych gatunków drzew i krzewów.

Rząd przyjął we wtorek również rozporządzenie o szczegółowych warunkach udzielania pomocy finansowej dla wspierania grup producentów rolnych, objętej Planem Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW).

"Jest to kolejne działanie z Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich z funduszy strukturalnych i zacznie obowiązywać od grudnia" - powiedział Olejniczak. Wyjaśnił, że grupy producenckie będą mogły liczyć na stosowne wsparcie - tak jak to jest w krajach Unii Europejskiej. Jest ono uzależnione od wielkości sprzedaży takiej grupy producentów oraz działań, jakie podejmuje taka grupa - wyjaśnił Olejniczak.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę