aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Unijne środki na odnowę wsi i ochronę dziedzictwa kulturowego

5 lipca 2005

Zagospodarowanie grodziska w Stradowie, powstanie ośrodka twórczości ludowej w Sędku oraz rodzinnego centrum kultury i wypoczynku nad rzeką Żarnówką ma być m.in. finansowane z udziałem unijnych środków na odnowę wsi i ochronę dziedzictwa kulturowego.

O będące w dyspozycji Ministerstwa Rolnictwa środki starały się 62 świętokrzyskie gminy. Złożyły w sumie 97 projektów, z których pozytywnie zweryfikowanych zostało 88.

Zarząd województwa do realizacji w pierwszej kolejności wybrał już 50. Jeden z najciekawszych projektów złożyła gmina Łagów. Przewiduje on utworzenie ośrodka twórczości ludowej w wyremontowanym budynku po zlikwidowanej szkole w Sędku. Będą tam organizowane imprezy artystyczne, a także urządzone zostaną pracownie: bednarska, hafciarska, wikliniarska, słomiarska, rzeźbiarska, malarska i garncarska.

Z kolei gmina Skarżysko Kościelne planuje urządzenie rodzinnego centrum kultury i wypoczynku nad rzeką Żarnówką. Mają się w nim znaleźć boiska do gier sportowych, a także skatepark i plac zabaw dla dzieci. Gmina Czarnocin natomiast z myślą o turystach przymierza się do zagospodarowania wczesnośredniowiecznego grodziska koło wsi Stradów. Ten unikatowy zabytek służy obecnie jako pastwisko dla krów okolicznych gospodarzy.

Łączna wartość pozytywnie zweryfikowanych projektów wynosi 41 mln zł, z czego 25 mln zł to dofinansowanie z unijnych środków na działanie "Odnowa wsi oraz zachowanie i ochrona dziedzictwa kulturalnego". Pieniądze te przewidziane są dla gmin w tym i w przyszłym roku. Jest to kontynuacja Programu Aktywizacji Obszarów Wiejskich, którego realizacja właśnie się zakończyła. W jego ramach świętokrzyskie samorządy otrzymały łącznie ok. 48,5 mln zł dotacji (patrz ramka).

Aktywne gminy

Dotacje w ramach Programu Aktywizacji Obszarów Wiejskich, realizowanego od 2000 roku z udziałem środków Banku Światowego, otrzymało 90 świętokrzyskich gmin (wszystkich jest 102). Najwięcej, bo prawie 2 mln zł, pozyskał Pawłów (powiat starachowicki). Prawie 1,5 mln zł otrzymała Morawica, 1,3 mln Strawczyn, a 1,2 mln Chmielnik (wszystkie powiat kielecki). Wyremontowano m.in. 140 budynków szkolnych, 240 szkół wyposażono w oprogramowanie komputerowe, zmodernizowano prawie 80 km dróg, zbudowano dwie oczyszczalnie ścieków, prawie 95 km sieci wodociągowej i 60 km kanalizacyjnej. Ze szkoleń informatycznych skorzystało 1248 nauczycieli.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę