Adama_1-15.08.2020
Bayer_dekalb_lipiec_2020

Urzędnicy uczą się od innych

17 czerwca 2004

Wsparcie finansowe UE nie jest przeznaczone wyłącznie na inwestycje i rozwój infrastruktury, ale unijne programy finansujące wymianę doświadczeń i zdobywanie nowej wiedzy przez administrację samorządową nie cieszą się szczególnym zainteresowaniem.

Unijne pieniądze można wykorzystać także na badania, wymianę doświadczeń i podnoszenie kwalifikacji, ale samorządy ostrożnie angażują się w takie inicjatywy. – Największą barierą w korzystaniu z tych środków jest konieczność poniesienia kosztów wkładu własnego. Większość miast znaleźć pieniądze na projekt inwestycyjny – wyjaśnia Bernard Witkoś, reprezentujący władze Lipska.

Europejski program URBACT nie jest programem działania – nie pozwala zdobyć pieniędzy na przedsięwzięcia infrastrukturalne. Jego celem jest przede wszystkim propagowanie najlepszych rozwiązań w niwelowaniu problemów społecznych, ekonomicznych i środowiskowych w miastach. Działa głównie poprzez sieci tematyczne – np. poświęcone bezrobociu, aktywizacji młodzieży, transportowi. Najintensywniejsza wymiana recept na rozwiązanie problemów między samorządami dotyczy młodzieży w ośrodkach miejskich. Przystępujące do programu miasto musi sfinansować połowę budżetu przewidzianego na projekt, resztę pokrywają środki z funduszy strukturalnych. Wydatkami, które podlegają rekompensacie, są m.in. koszty personalne, podróży, realizacji spotkań i wizyt studyjnych, zaangażowania ekspertów, tłumaczeń. Istnieje także możliwość znalezienia takiego lidera sieci, który zaakceptuje wniesienie części wkładu własnego w postaci kosztów pracy zaangażowanych w projekt osób. Tak np. postąpił w przypadku Gdańska Lipsk, prowadzący sieć tematyczną poświęconą poszukiwaniu środków na wspieranie małych i średnich firm. W ten sposób na koszty pracy zamieniono 12,5 tys. euro wkładu własnego. Polski partner dodatkowo otrzymuje 10 tys. euro subwencji przeznaczonej dla eksperta. Od 1 maja do 31 lipca URBACT otwiera się dla nowych członków. Mogą do niego przystąpić miasta pow. 20 tys. mieszkańców. Informacje można uzyskać pod adresem www.urbact.org,.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę