EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900
aAGROTECH_bilboard

Urzędnicy zdobywają wiedzę za unijne pieniądze

21 lipca 2004

Gdańsk jako jedno z dwóch polskich miast dał się namówić na aktywny udział w unijnym programie URBACT. Korzystanie z tej formy wsparcia nie daje łatwo zauważalnych efektów w postaci inwestycji, lecz ułatwia wymianę doświadczeń i zdobywanie nowej wiedzy przez administrację samorządową. Na Pomorzu uznano, że w urzędniczą wiedzę warto zainwestować.

Zainteresowanie polskich samorządów koncentruje się na tej formie wsparcia Wspólnoty, którą można wykorzystać na konkretne inwestycje – uważa Bernard Witkoś, reprezentujący władze Lipska. Ośrodek ten uczestniczy w programie Inicjatywy Wspólnotowej URBACT, która zmierza do dwóch celów – rozwoju międzynarodowej wymiany doświadczeń między miastami powyżej 20 tys. mieszkańców i gromadzeniu informacji uzyskanych z analizy tych doświadczeń. Takie założenia odróżniają tę inicjatywę od wsparcia UE, udzielanego w ramach funduszy strukturalnych.

Europejski program URBACT nie jest programem działania, nie pozwala zdobyć pieniędzy na przedsięwzięcia infrastrukturalne. Jego celem jest przede wszystkim propagowanie najlepszych rozwiązań w niwelowaniu problemów społecznych, ekonomicznych i środowiskowych w miastach. Działa głównie przez sieci tematyczne, np. poświęcone bezrobociu, aktywizacji młodzieży, transportowi. Najbardziej intensywna wymiana recept na rozwiązanie problemów między samorządami dotyczy młodzieży w ośrodkach miejskich.

Przystępujące do programu miasto musi sfinansować połowę budżetu przewidzianego na projekt, resztę pokrywają środki z funduszy strukturalnych. Wydatkami, które podlegają rekompensacie, są m.in. koszty personalne, podróży, realizacji spotkań i wizyt studyjnych, zaangażowania ekspertów, tłumaczeń. Istnieje także możliwość znalezienia takiego lidera sieci, który zaakceptuje wniesienie części wkładu własnego w postaci kosztów pracy zaangażowanych w projekt osób. Tak np. postąpił w przypadku Gdańska Lipsk, prowadzący sieć tematyczną poświęconą poszukiwaniu środków na wspieranie małych i średnich firm. W ten sposób na koszty pracy zamieniono 12,5 tys. euro wkładu własnego. Polski partner dodatkowo otrzymuje 10 tys. euro subwencji przeznaczonej dla eksperta.

Przystępując do sieci Eco-Fin-Net, poświęconej inicjatywom gospodarczym oraz tworzeniu nowych miejsc pracy, urzędnicy z gdańskiego magistratu mają nadzieję, że wyjazdy na konferencje i spotkania studyjne zaowocują znalezieniem sposobu na innowacyjne sposoby finansowania miejskich projektów. Miasto zainwestowało też w udział w sieci „społeczeństwo informacyjne” prowadzonej przez Manchester, w której odbywa się wymiana informacji na temat zwalczania wykluczenia społecznego przez użycie technik informacyjnych. Zdobyte w niej doświadczenia mają zostać wykorzystane przy tworzeniu lokalnych centrów zawodowych, przedsiębiorstw komunalnych czy programów patronackich.

Przedstawiciele Gdańska twierdzą, że do decyzji o wyborze obszaru zainteresowań przyczynili się zagraniczni partnerzy projektu. Przyznają, że trudno im namawiać innych do przystąpienia do programu, ponieważ sami zainteresowali się nim tylko dlatego, że otrzymali konkretne propozycje z miast, z którymi wcześniej współpracowali. – Z Manchesterem, który wdrożył świetne rozwiązania dotyczące społeczeństwa informacyjnego, mieliśmy kontakt już wcześniej i wiedzieliśmy, że daje to wymierne rezultaty – wyjaśnia powody przystąpienia do sieci prowadzonej przez to miasto Wiesław Patrzek, pełnomocnik prezydenta miasta do spraw informatyki.

Teraz w ramach URBACT Gdańsk zaczyna korzystać z francuskich doświadczeń e-biznesowych, a także pod presją pamiętającego zamachy terrorystyczne Madrytu zwraca uwagę na zagrożenia w sieci. Sięgnął także po najnowsze rozwiązania dotyczące zasad tworzenia portali miejskich i oferowania usług on-line. W tej dziedzinie, zdaniem pełnomocnika prezydenta miasta ds. informatyzacji, mieszkańcy Gdańska najszybciej odczują korzyści z korzystania z najlepszych międzynarodowych rozwiązań. – Obecnie w urzędzie można załatwić ponad 20 spraw on-line, przygotowujemy następne 50. Sporządzenie dobrego wniosku o środki na ten cel z funduszy strukturalnych też nie byłoby możliwe bez wcześniejszych kontaktów z europejskimi partnerami – uważa pełnomocnik prezydenta.

Tegoroczny termin otwarcia programu URBACT dla nowych członków, w tym także z Polski, upływa 31 lipca. Informacje można uzyskać pod adresem www.urbact.org.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę