aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

W Brukseli przed posiedzeniem unijnej Rady Ministrów Rolnictwa rozpoczyna się seria demonstracji

18 listopada 2008

Związkowcy będą protestować przeciwko trudnej sytuacji na rynku zbóż i mleka. Żądają interwencji Komisji Europejskiej.

Jerzy Chróścikowski, Solidarności RI: dzisiaj mleczarstwo jest w zapaści. W związku z tym, że rynki się załamały, trzeba wyeksportować produkty mleczarskie na rynki trzecie.
Drugie żądanie dotyczy ceny interwencyjnej skupu zbóż. Zdaniem rolników jest ona zbyt niska i należałoby ją zwiększyć do 160 euro za tonę ziarna.

Jerzy Chróścikowski, Solidarności RI: ta cena 101 euro nie ma dzisiaj żadnego uzasadnienia. Ona jest martwa. Nikt nie odstawia po tej cenie.
Z kolei jutro na ulicach Brukseli pojawi się 6 tysięcy plantatorów tytoniu z całej Europy. Żądają, aby Komisja Europejska wycofała się z propozycji likwidacji dopłat do uprawy tytoniu.

Marian Sikora, Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych: plantatorzy w Weronie na kongresie, cała Europa podjęła decyzję, że nie może siedzieć, tylko muszą protestować, żeby Komisja Europejska ich doceniła.

Do Brukseli z Augustowa wyruszyła grupa czterdziestu plantatorów tytoniu. Za kilogram surowca plantatorzy otrzymują teraz niecałe cztery złote. Cena nie pokrywa kosztów produkcji. Sytuację ratują dopłaty - prawie pięć złotych, jakie Unia dopłaca do każdego kilograma. Brak dopłat oznacza bankructwo gospodarstw produkujących tytoń.

Jan Skibicki, plantator: produkują około 20 ton. To jest znaczna produkcja, która daje mi jeszcze jako taki opłacalny dochód w momencie, jak mam dopłaty. Jak dopłat nie otrzymam produkcja będzie nieopłacalna, no i z tej produkcji będziemy musieli zrezygnować.

Polska jest drugim w Unii Europejskiej producentem tytoniu. Ponad 40 procent upraw w kraju znajduje się na Lubelszczyźnie.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę