Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

W ogonie Europy

1 lutego 2005

Tylko co trzecia szkoła ponadgimnazjalna posiada pracownię komputerową – alarmuje NIK. Nieco lepiej jest w podstawówkach i gimnazjach, jednak w tych placówkach uczniowie korzystają z pracowni głównie na informatyce, bo nauczyciele innych przedmiotów nie potrafią korzystać z tego sprzętu.

W większości krajów Unii Europejskiej placówki oświatowe są bardzo dobrze wyposażone w komputery. W Wielkiej Brytanii i Norwegii na jeden szkolny komputer przypada sześciu uczniów. W polskich szkołach do jednego komputera ”przypisanych” jest średnio ponad 20 dzieciaków.

– Brak komputerów to duży problem naszych szkół – przyznaje Anna Cilulko, dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych w Sokółce. – W mojej placówce jest tylko jedna pracownia i to niekompletna. Stoi w niej 15 komputerów, a uczniów jest ponad 260.  Ministerstwo edukacji co prawda przyznało już tej szkole nową pracownię informatyczną, jednak – mimo obietnic, że zostanie ona zamontowana do końca 2004 r. – uczniowie wciąż na nią czekają.

Dyrektorzy zgodnie przyznają, że uczniowie bardzo chętnie uczestniczą we wszystkich zajęciach organizowanych przy komputerach i marzą o tym, aby jak najwięcej lekcji odbywało się w pracowniach informatycznych. Jednak jak wynika z raportu NIK, tylko w 45,5 proc. szkół pracownie te wykorzystywane są do zajęć innych niż informatyka, a jeżeli już to bardzo okazjonalnie. Zdaniem kontrolerów NIK, nauczyciele innych przedmiotów nie potrafią korzystać z komputerów. Jak podkreślają w raporcie, zaledwie jeden z trzech polonistów, biologów czy też historyków twierdzi, że nie ma obaw związanych z używaniem tego sprzętu.

Nauczyciele ciągle się szkolą w zakresie informatyki, gdyż jest im to potrzebne do zdobycia tytułu nauczyciela dyplomowanego – pociesza Antoni Dziemiańczuk, dyrektor SP nr 14 w Białymstoku. – U mnie już 25 proc. pedagogów skończyło podyplomową informatykę, co jednak oczywiście nie oznacza, że zaraz będą oni uczyć biologii na komputerach! Ale mamy już pierwsze jaskółki. Niektóre lekcje języków obcych odbywają się w pracowni komputerowej.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę