aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Wejście do Unii przyniosło korzyści

11 lutego 2005

Pierwszy okres członkostwa Polski w UE potwierdził, że nasz kraj jest beneficjentem netto unijnego budżetu, a grupą społeczną, która dotychczas najbardziej skorzystała z wejścia do Unii, są rolnicy - poinformował sejmową Komisję ds. UE wiceminister w UKIE Tomasz Nowakowski.

Przedstawił on komisji informację rządu dla parlamentu, na temat udziału Polski w pracach UE w okresie od lipca do grudnia 2004 r., kiedy Unii przewodziła Holandia.

Z informacji tej wynika, że jednym z pierwszych niekorzystnych efektów wejścia Polski do Unii był wzrost cen towarów i usług (spowodowany jednak również podwyżkami cen ropy). Najbardziej podrożało mięso, szczególnie wołowina, następnie wieprzowina i wędliny. Podniosły się też ceny cukru.

Nowakowski przyznał też, że w pierwszym okresie obecności w Unii Polska "nie osiągnęła znaczących postępów" w kwestii dostępu jej obywateli do rynków pracy państw UE. Jak powiedział, dzieje się tak, mimo pozytywnych doświadczeń Wielkiej Brytanii, Irlandii i Szwecji, które od początku dopuściły Polaków do podejmowania pracy.

"Kolejne państwa są bardzo ostrożne. Jest to związane w bardzo wielu przypadkach z referendami albo głosowaniami w sprawie konstytucji europejskiej. Rządy tych państw informują nas, że nie mogą dokonać liberalizacji, bo to mogłoby mieć negatywne konsekwencje" (dla przyjęcia konstytucji-PAP) - mówił Nowakowski.

Według niego, podczas nieformalnych rozmów strona polska jest jednak zapewniana, że zdecydowana większość państw członkowskich nie zamierza przedłużać dwuletniego okresu ochronnego w dostępie Polaków do swoich rynków pracy.

Z informacji rządu wynika, że z pierwszego okresu obecności Polski w Unii płynie zdecydowanie więcej korzyści niż strat. Doszło bowiem do przyspieszenia tempa wzrostu gospodarczego, ożywienia polskiego eksportu, intensywnego rozwoju w sektorach związanych z produkcją rolno-spożywczą, czy też zwiększenia możliwości podejmowania pracy i studiowania za granicą.

Według informacji rządu, pierwsze miesiące naszego członkostwa w UE przyniosły także ważne wydarzenia polityczne, w tym dużą aktywność Polski na forum UE, w związku z sytuacją na Ukrainie.

Te pozytywne tendencje - jak podano w informacji - znalazły potwierdzenie w widocznym wzroście poparcia społecznego dla członkostwa, które w listopadzie 2004 r. przekroczyło 75 proc. Zaznaczono, że na szczególną uwagę zasługuje wzrost akceptacji wśród rolników dla polskiej obecności w UE.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę