aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Więcej niezależności w Unii!

27 marca 2003

Większość Polaków (65%) uważa, że państwa członkowskie Unii Europejskiej powinny zachować jak największą niezależność, jednak co druga osoba gotowa byłaby zaakceptować utworzenie w Unii wspólnego rządu – wynika z marcowego sondażu CBOS.

Centrum Badania Opinii Społecznej zapytało Polaków, czy UE po rozszerzeniu powinna zmierzać w kierunku związku jak najbardziej niezależnych państw, czy też – państwa federalnego w rodzaju USA. 

65% respondentów wybrało niezależność w ramach UE, 16% – federację. Także w sprawach polityki zagranicznej większość badanych (61%) opowiedziała się za jak największą swobodą państw członkowskich. Z opinią, że należy wypracowywać wspólne kierunki takiej polityki, zgodziło się 36% ankietowanych.

Z wynikami tymi kontrastuje dość duża akceptacja społeczna dla powołania do życia takich instytucji wspólnotowych jak wspólny rząd i prezydent. 52% badanych aprobuje powstanie wspólnego rządu unijnego (23% jest odmiennego zdania). 39% respondentów jest za utworzeniem urzędu wspólnego prezydenta (34% odrzuca taki pomysł). 44% uczestników sondażu opowiedziało się za utworzeniem oddziałów wojskowych pod wspólnym dowództwem (32% było przeciw).

Może to oznaczać, że na poziomie ideologicznym Polacy jednoznacznie odrzucają wspólnotę, natomiast na poziomie funkcjonalnym są skłonni w znacznej mierze ją zaakceptować – komentuje wyniki sondażu CBOS.

Sondaż przeprowadzono w dniach 1 – 4 marca na 975-osobowej reprezentatywnej próbie dorosłych mieszkańców Polski.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę