EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900
aAGROTECH_bilboard

Więcej pieniędzy na SAPARD

1 marca 2004

Bruksela zgodzi się dać Polsce więcej pieniędzy niż planowane 708 mln euro na program wsparcia rolnictwa SAPARD. Pomniejszy za to o tyle samo fundusze na rozwój terenów wiejskich.

Potwierdził to "Gazecie" w Brukseli Gregor Kreuzhuber, rzecznik komisarza UE ds. rolnictwa. O zwiększenie puli środków na SAPARD zwróciła się Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która 22 lutego zakończyła przyjmowanie wniosków. "Zostaliśmy nimi ostatnio dosłownie zalani - przyznaje Iwona Musiał, rzecznik ARiMR. Wpłynęło ich ponad 31 tys., dwa razy więcej niż przewidywał budżet. - Co powiedzielibyśmy tym, którzy po spełnieniu ogromnych wymagań nie załapaliby się na pomoc? - martwi się Musiał.

Komisja Europejska nie otrzymała dotąd informacji, ile pieniędzy zabraknie na realizację umów. Wiceprezes ARiMR Jacek Świeżawski, powiedział "Gazecie", że liczy, iż Komisja zgodzi się powiększyć budżet SAPARD o ok. 2 mld zł.

Bruksela pieniądze da, ale nie wiadomo ile i na pewno "nie ma mowy o dodatkowych funduszach" - zastrzega Kreuzhuber.

Realizacja wniosków sapardowskich odbędzie się kosztem funduszy na rozwój obszarów wiejskich. W latach 2004-6 mamy na ten cel prawie 2,9 mld euro, z czego 862 mln euro powinniśmy wydać w tym roku. Polska nie złożyła jednak dotąd w Brukseli niezbędnych programów, które Komisja musi zaakceptować nim rozpoczniemy podpisywanie umów.

Możliwość wydania przynajmniej części tych środków w ramach SAPARD, pozwoli Polsce zmniejszyć straty z powodu nie wydania środków z funduszu rozwoju obszarów wiejskich.

Wniosków w ARiMR jest tak wiele, że do 30 kwietnia, gdy mija data zakończenia podpisywania umów z SAPARD-u, nie wszystkie w ARiMR zdąży się choćby przeczytać. - Poprosiliśmy Komisje, byśmy mogli kontraktować umowy do końca czerwca - mówi nam Musiał.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę