Bayer_dekalb_lipiec_2020

Większość unijnych funduszy już wykorzystano

17 września 2004

Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że wnioski o współfinansowanie z funduszy unijnych, przebudowy dróg, linii kolejowych i dostępu do portów morskich, wyczerpują już w prawie 80 procentach sumę, którą mamy do dyspozycji na najbliższe 3 lata.

Natomiast wartość "dużych" wniosków, opiewających na minimum 10 milionów euro każdy, a współfinansowanych w 85 procentach z unijnego Funduszu Spóności przekroczyła już wysokość funduszy przeznaczonych dla Polski na lata 2004-2006.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Grzegorz Mędza, przypomniał, że resort zamyka przyjmowanie pierwszej tury wniosków o dofinansowanie z Sektorowego Programu Operacyjnego Transport z końcem listopada. Podkreślił, że Polska po przystąpieniu do Unii Europejskiej ma do dyspozycji bardzo poważne środki środki na modernizację infrastruktury, 3 miliardy 250 milionów euro do końca 2006 roku.

Marek Krawczyk z Ministerstwa Infrastruktury zapowiedział znaczne skrócenie czasu przejazdu, tak w transporcie samochodowym, jak i koleją, po zakończeniu inwestycji współfinansowanych przez Unię Europejską. Na przykład pociągi z Warszawy do Gdyni będą mogły rozwinąć prędkość 200 kilometrów na godzinę.

Szybciej dojedziemy też do Łodzi. "Osiągniemy standardy przedwojenne. Tak wtedy kolej funkcjonowała", podsumował. W budżecie państwa jest specjalna rezerwa tak zwanych środków własnych, koniecznych przy wykorzystywaniu unijnych funduszy pomocowych. Wynosi ona w tym roku 3,5 miliarda złotych. W przyszłym będzie znacznie większa.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę