Adama_1-15.08.2020
Bayer_dekalb_lipiec_2020

Wielka Brytania zmuszona do ustępstw w sprawie dopłat do budżetu UE

9 listopada 2005
Rząd brytyjski przygotowuje opinię publiczną na ustępstwa w sprawie brytyjskiego rabatu we wpłatach do Unii Europejskiej – ocenia dziennik „Daily Telegraph” zauważając mniej stanowczy ton ostatnich wypowiedzi szefa brytyjskiej dyplomacji Jacka Strawa.

W opinii dziennika, Jack Straw wyraźnie zaznaczył podczas poniedziałkowego spotkania unijnych ministrów, iż twarde stanowisko Wielkiej Brytanii prezentowane podczas czerwcowego szczytu UE będzie musiało ulec złagodzeniu. Na spotkaniu premier Tony Blair nie wyraził zgody na zamrożenie kilkumiliardowego rabatu bez gwarancji reformy unijnych dotacji dla rolnictwa.

Rząd Wielkiej Brytanii zdaje sobie sprawę, że sumy wpłacane przez Brytyjczyków do wspólnej, unijnej kasy w przyszłości ulegną zwiększeniu, nie wie jednak o ile wzrosną jej składki.

Zdaniem gazety, poniedziałkowe wypowiedzi Strawa były dużo bardziej ugodowe niż wcześniejsze, w których negocjacje uzależnione były od reform wydatków rolnych. Polityk nawet nie wspomniał wprost o Wspólnej Polityce Rolnej i nie wysuwał żądań pod adresem Francji i innych krajów.

Cytowane przez dziennik źródło zbliżone do brytyjskiego rządu, zaznacza jednak, że Wielka Brytania nie zgodzi się na porozumienie za wszelka cenę i nie może załatwić tego w sposób proponowany w czerwcu przez Luksemburg, gdyż koszty zamrożenia rabatu wyniosłyby od 18 do 25 mld euro. To nie dałoby się politycznie sprzedać w kraju. Dla premiera przyznanie, że rabat w ogóle się zmieni będzie wystarczająco trudne –  powiedział przedstawiciel władz, na którego powołuje się "Daily Telegraph".


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę