Wniosek o chronioną nazwę pochodzenia dla fasoli Piękny Jaś

22 grudnia 2015

Do Komisji Europejskiej trafił wniosek o rejestrację nazwy pochodzenia produktu rolnego "fasola „Piękny Jaś” z Doliny Dunajca lub fasola z Doliny Dunajca". Wniosek zgłosiła spółdzielnia "Dolina Dunajca" zrzeszająca producentów fasoli.


Uprawa Fasoli „Piękny Jaś” obejmuje gminy leżące w granicach administracyjnych województwa małopolskiego, w Dolinie Dunajca tj. Gródek nad Dunajcem, znajdujący się w powiecie nowosądeckim, Zakliczyn, Pleśna, Wojnicz, Tarnów, Wietrzychowice, Żabno, Radłów, Wierzchosławice z terenu powiatu tarnowskiego, Czchów mieszczący się w granicach powiatu brzeskiego oraz Gręboszów z powiatu dąbrowskiego.


Nasiona fasoli Piękny Jaś należą do największych w obrębie gatunku fasoli wielokwiatowej, są gładkie, dobrze wypełnione, jednolite w kształcie. Tradycja uprawy tej fasoli, znanej także jako groch „piechuotny”, związana jest z terenem Doliny Dunajca od wielu pokoleń.


Chroniona nazwa pochodzenia (PDO) jest jednym z oznaczeń tradycyjnych produktów rolnych w UE, których celem jest ochrona produktów regionalnych i zapewnienie autentyczności produktów wytwarzanych tradycyjnie na określonym obszarze.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę