aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Wnioski o dopłaty - jest dobrze, ale mogło być lepiej

6 lipca 2004

Jest dobrze, ale mogło być lepiej - tak najkrócej można scharakteryzować zakończoną właśnie akcje składania wniosków o dopłaty bezpośrednie. Wnioski złożyła większość rolników, ale i tak kilkaset tysięcy osób nie było zainteresowanych unijnymi pieniędzmi.

1376226 - ostatecznie tyle osób zgłosiło się do powiatowych biur agencji z wnioskiem o przyznanie dopłat bezpośrednich. Dzięki przedłużeniu terminu ich składania o 2 tygodnie wniosków jest o 150 tys. więcej.

To jest ogromny sukces Polski, bo wykorzystanie dopłat bezpośrednich na tym poziomie nigdy jeszcze nie wydarzyło się na tak dużym kraju jak Polska, jeżeli chodzi o kraje starej Unii Europejskiej - mówi Wojciech Olejniczak.

Minister ma się z czego cieszyć, gdyż początkowo zainteresowanie dopłatami było niewielkie, a powiatowe biura świeciły pustkami. Ostatecznie większość rolników wnioski złożyła, a tak duża ich liczba oznacza, że płatnościami będzie objęte, aż 80% gruntów, którym się one należą. Nie zmienia to jednak faktu, że wiele osób nie posłuchało apeli i po dopłaty się nie zgłosiło.

To jest niestety efekt pracy wielu polityków, również wielu działaczy chłopskich, którzy wmawiali rolnikom, że skorzystanie z pomocy unijnej jest niehonorową jałmużną - mówi Jan Krzysztof Ardanowski z KRIR.

Co dalej z wnioskami o dopłaty? Teraz Agencja rozpoczyna wielką akcję ich kontroli. Na początku system IACS sprawdzi na przykład czy dane działek ewidencyjnych są zgodne z rejestrem ewidencji gruntów i budynków oraz czy na tą samą działkę nie złożono dwóch lub więcej wniosków. Jeżeli system znajdzie błędy wówczas rolnik będzie wezwany do ich usunięcia.

Zgodnie z unijnym prawem 5,5% wniosków musi także podlegać tzw. kontroli na miejscu. Oznacza to, że wylosowani rolnicy mogą się spodziewać wizyt inspektorów.

Kontrole powinny zakończyć się we wrześniu. W październiku i listopadzie tzw. platforma finansowa IACS-u naliczy wysokość należnych dopłat, w grudniu Narodowy Bank Polski rozpocznie realizację pierwszych przelewów, których dziennie ma być 30 tys.

 


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę