Adama_1-15.08.2020
Bayer_dekalb_lipiec_2020

Wojna o nowe limity

7 czerwca 2005

Ekspert ds. rolnictwa Prawa i Sprawiedliwości i jednocześnie prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Krzysztof Ardanowski uważa, że Polska powinna renegocjować z Unią Europejska warunki dla polskiego rolnictwa.

Zdaniem Ardanowskiego, w pierwszej kolejności Polska powinna wywalczyć wyższe limity produkcji skrobi, wyższe kwoty na produkcję buraków cukrowych, regulacje w kwestii produkcji owoców miękkich (np. malin, truskawek).

Nasz kraj powinien też walczyć o wydłużenie terminu na dostosowanie polskich gospodarstw do wymagań unijnych, łącznie z zapewnieniem środków finansowych na ten cel - mówił Ardanowski dziennikarzom w poniedziałek w Szczecinie.
Współtwórca programu PiS dla wsi uważa, że UE powinna stworzyć wewnętrzne regulacje rynkowe dla produkcji owoców miękkich. "Leży to w interesie Polski, która produkuje 60 proc. tych owoców w Europie" - podkreślił.

"Polskie gospodarstwa towarowe są znacznie gorzej wyposażone niż ich odpowiedniki w innych krajach, tzw. starej Unii. Po wprowadzeniu w UE w 2007 roku obowiązku spełnienia wysokich norm ochrony środowiska, bezpieczeństwa żywności i dobrostanu zwierząt, nasze gospodarstwa, jeżeli nie uzyskają możliwości zrealizowania niezbędnych inwestycji, mogą przegrać w tej konkurencji. Dlatego trzeba starać się o wydłużenie tego terminu" - dodał Ardanowski.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę