aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Wspólny rynek

5 kwietnia 2004

Polscy przedsiębiorcy mogą wnioskować o uchylenie restrykcji stosowanych dotychczas wobec wszystkich krajów UE.

Po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej wszystkie cła antydumpingowe stosowane dotychczas przeciwko nam przez kraje spoza Wspólnoty pozostaną w mocy niezależnie od tego, że po 1 maja obejmą nas również środki ochronne stosowane dotychczas przez wspomniane kraje przeciw całej UE.

Polskich eksporterów po 1 maja 2004 r. dotyczyć będą wyłącznie środki stosowane wobec całej Unii Europejskiej - wyjaśniają przedstawiciele resortu gospodarki. Większość objętych nimi towarów nie jest jednak w Polsce produkowana, lub też nie istnieje polski eksport do kraju, w którym obowiązuje dany środek ochronny.

Środki stosowane tzw. punktowo (czyli wobec poszczególnych jej krajów członkowskich), których jest zdecydowana większość, nie zmienią swojego dotychczasowego adresata. Oczywiście mogą być teoretycznie rozciągnięte także na eksport z Polski, lecz nie stanie się to w sposób automatyczny - wcześniej będzie konieczne przeprowadzenie nowego postępowania antydumpingowego. Istnieje możliwość wycofania restrykcji obowiązujących już wobec wszystkich krajów "piętnastki", ale negocjacje prowadzić będzie w naszym imieniu Komisja Europejska.

Eksporterzy, którzy dotąd nie eksportowali danego towaru objętego np. cłem antydumpingowym na rynek kraju, gdzie obowiązuje cło, będą musieli wystąpić z wnioskiem o przeprowadzenie tzw. postępowania rewizyjnego. Ci zaś, którzy byli już obecni na tym rynku, muszą złożyć wniosek o postępowanie weryfikacyjne.

Po naszej akcesji do UE w mocy pozostaną natomiast środki stosowane dotychczas wobec polskich eksporterów przez kraje trzecie.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę