Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Współpraca na rzecz rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich Dolnego Śląska

11 lutego 2003

Współpraca parlamentarzystów Dolnego Śląska, Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Izb Rolniczych, Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa i bardzo prężna działalności naszej wspaniałej uczelni jaką jest Akademia Rolnicza przyczynia się do prac nad rozwojem rolnictwa i obszarów wiejskich. Wierzę, że uda nam się wspólnym wysiłkiem stworzyć odpowiednie programy i eliminować te mankamenty które występują - powiedział marszałek Dolnego Śląska Henryk Gołębiewski.

W debacie “Współpraca na rzecz rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich Dolnego Śląska” uczestniczyli m.in. przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Regionalnego Centrum Doradztwa Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich.

W ramach prezentacji Stanowisko negocjacyjne w sektorze rolnym oraz stymulacje uproszczonych płatności bezpośrednich zaprezentowanej przez dyrektor RCDRRiOW - Ewę Mańkowską przedstawiony został przebieg negocjacji, jego wyniki a także ogólne dane. Odbyła się także prezentacja symulacji dopłat w gospodarstwach po wejściu do UE. Mam nadzieję, że dzisiaj rozpocznie się bardzo dobra tradycja organizowania tego typu spotkań, bo są one bez wątpienia bardzo potrzebne. Musimy sobie zdać sprawę, że obszary wiejskie stanowią 94 % kraju, więc to nie jest błaha sprawa. – powiedziała Mańkowska.

Dyrektor Departamentu Pomocy Przedakcesyjnej i Funduszy Strukturalych MRiRW - Mirosław Drygas zaprezentował Instrumenty wsparcia rozwoju obszarów wiejskich i rolnictwa w ramach: Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Sektorowego Programu Operacyjnego.

Mówił m.in. o  instrumencie którego do tej pory w Polsce nie było. Były kredyty dla młodych rolników natomiast w ramach programu operacyjnego dla wsi  rolnictwo będzie wsparcie na urządzenie się przez młodych rolników. Młody rolnik rozumiany jest tutaj jako człowiek który nie  ukończył 40 lat i  samodzielnie prowadzi gospodarstwo nie dłużej niż rok. Dostanie on do 25 tys euro jako bezzwrotną dotację na rozwój gospodarstwa. – mówił Drygas.

A jak wygląda współpraca na rzecz rozwoje wsi w drodze do Unii Europejskiej zdaniem pana Dyrektora?

Wszyscy którym leży na sercu dobro rolnictwa a to jest dobro ludzi zamieszkujących tereny wiejskie, powinni się zjednoczyć we we wspólnym interesie. Idziemy do Unii, mamy dużą ofertę środków do pozyskania i je żeli wszyscy razem nie weźmiemy sie do roboty mówiąc wprost to tych środków nie wykorzystamy. A pracy jest jeszcze dużo. Zarówno po stronie administracji, która będzie wdrażała programy ale też trzeba pracy organicznej -u podstaw. Konieczne jest aby Regionalne Centrum Doradztwa Rolniczego jak i działające na terenie Dolnego Śląska Ośrodki Doradztwa Rolniczego były transmisją tych wszystkich informacji, które płyną z Ministerstwa Rolnictwa. Aby obiektywnie pokazywały to co rolnicy mogą zyskać i  żeby pomóc im przygotowywać te niezbędne dokumenty do pozyskiwania środków z UE.

Miejmy nadzieję, że za każdym takim spotkaniem będą szły konstruktywne postanowienia oraz kreatywne działania.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę